ISUZU,''4x4 pick-up''ları için Türkiye'yi seçti!

ISUZU,''4x4 pick-up''ları için Türkiye'yi seçti! .36275
  • Giriş : 28.11.2007 / 15:18:00

Otomotivde üretim üssü olma yolunda hızla ilerleyen Türkiye yeni yatırımlarla gündeme geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye’ye yatırım yapan ilk Japon şirketi ünvanına sahip ISUZU şimdi 4x4 pick-up modeli d-max yatırımı için düğmeye bastığını Samanyolu Haber Tv'de yayınlanan 'Sürücü' programında açıkladı.

TÜYAP'ta düzenlenen İstanbul Ticari Araçlar ve Yan Sanayi Fuarı için Türkiye'ye gelen şirketin başkan yardımcısı Goro Shintani, Anadolu Grubu ile çeyrek asırlık işbirliklerinde yeni bir aşamaya geldiklerini belirtti.
Memduh Taşlıcalı’nın sorularını cevaplandıran Shintani, bir Türk şirketiyle ortaklık yapan ilk Japon firması olduklarını, tarihe dayanan Türk - Japon dostluğunu endüstriyel alana taşıdıklarını söyledi. Bu kapsamda, Türkiye'yi Avrupa'nın üretim üssü yapmayı planladıklarını aktaran Shintani, “n serisi” kamyon ve midibüslerin ardından d-max'i Avrupa için 2009'dan itibaren Türkiye'de üretmek istediklerini bildirdi.

D-max için önümüzdeki yıl Anadolu grubu ile deneme üretimine başlayıp, Avrupa'nın ihtiyacı olan d-max'i üretmek isteyen Japon şirket, şu anda Avrupa'da 15 bin d-max satışıyla pick-up sınıfında yüzde 10'luk pazar payına sahip. Bu rakamı 25 bin adede çıkarmayı hedeflediklerini ve bu noktada Türkiye üretiminin önemli olduğunu açıklayan Shintani, görüşmelerin devam ettiğini ve 2009 yılında net kararlarını vereceklerini aktardı.

Japon yönetici, "Türkiye bu konuda en büyük aday. Ya Tayland'daki fabrikamızdan göndermeye devam edeceğiz ya da Türkiye'den. Lojistik yönden Türkiye'nin büyük avantaji var" ifadelerini kullandı. Şirket ayni zamanda Kuzey Afrika pazarlarına da Türkiye üzerinden ulaşma hedefini güdüyor.

ISUZU üst düzey yöneticisi Shintani, Türkiye'de otomotiv pazarının daralmasına rağmen ISUZU satışlarının ve pazar payının arttığını ifade ederek, "Anadolu ISUZU bugün bizim Avrupa'daki en iyi distribütörümüz durumunda" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious