İsveç Başbakanı, tsunamideki başarısızlık nedeniyle üzgün

  • Giriş : 16.02.2006 / 00:00:00

Güney Asya'da 26 Aralık 2004'te meydana gelen tsunami felaketinde pekçok İsveçlinin ölmesi sonrası eleştiri alan İsveç Başbakanı Goran Persson, afete yavaş müdahele ettikleri için üzgün olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tsunami afetinde hükümetin nasıl hareket ettiğine yönelik mecliste kurulan komisyonun karşısına geçen Persson, "Şimdi kolayca anlaşılan bir olayı o zaman anlamadığımız için üzgünüm." dedi. Bağımsız bir araştırmada Persson ve üstdüzey yetkililer Güney Asya'da binlerce İsveçlinin tatil yaptığı gerçeğini anlamamakla suçlanmıştı. Afette 230 bin kişi hayatını kaybederken 543 İsveçli de ölmüştü.

İsveç Başbakanı Persson, afetin büyüklüğünü 27 Aralık sabahı anladıklarını söyledi. Afet nedeniyle kimseyi görevden almayan Persson, bu hatadan ders çıkarmak istediğini belirtti.

İsveç Dışişleri Bakanı Laila Freivalds, afete müdahele etmekle yavaş kaldığı gerekçesiyle eleştirilenlerin başında geliyor. Gelişmeleri takip etmediği belirtilen Freivalds, afet günü tiyatroya gitmişti. Freivalds, bakanlığın bu tür bir krizle başaçıkabilecek kaynağı olmadığını kaydetti.

Muhalefetteki sağcı partiler, güvensizlik oylaması istemeden önce meclisin hazırlayacağı raporu bekliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious