İsveç hükümeti boşalıyor

  • Giriş : 18.10.2006 / 00:00:00

İsveç'te geçtiğimiz ay yapılan genel seçimlerin ardından kurulan hükümette yaprak dökümü devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Onunla ilgili iddia da yine sigortasız işçi çalıştırmak. Son gelişmelerden sonra yeni hükümet olan sağ bloku ve çiçeği burnunda genç Başbakan Fredrik Reinfeldt'i iyice köşeye sıkışmış durumda. Gelişmeler konusunda yorum yapmaktan kaçınan Reinfeldt sonunda suskunluğunu bozdu. Hadisenin kötüye gittiğini ve aynı tür usulsüzlükle hükümetin boşalmaya başladığını gören Reinfeldt, "Bu tür ufak tefek işleri için vergi dairelerinin onay vermelerine gerek olduğuna inanmıyorum. Aile bütünlüğü için bu tür çocuk bakımı işleri gerekli olabiliyor" diye meseleyi geçiştirmeye çalıştı.

Olayın büyümesi üzerine de Finans Bakanı Anders Borg da bir açıklama yaptı. "Evet, hata yaptım, vergi vermedim ve bunu haber vermedim" diye itirafda bulunan Borg, istifası ile ilgili olarak "İstifa edip etmeyeceğim benim kararım değil, ben devamından yanayım ama son kararı verecek olan başbakandır" diyerek topu Reinfeldt'e attı.

Olayın patlak vermesi 1999-2001 yılları arasında Anders Borg'un villasında çocuk bakıcısı olarak çalışan Jennie (23) isimli bayanın medyaya açıklama yapması ile gerçekleşti. İsveç'in en çok satan gazetelerinden Expressen'e konuşan Jennie, o yıllarda üniversitede okurken ek iş olarak da Borg ailesinin villasına çocuk bakıcılığına gittiğini ve sigortasız ve düşük ücretle çalıştırıldığını açıkladı.

Bugün bir başka haber, Anders Borg'un Jennie isimli İsveçliyi kaçak çalıştırmış olmasının ötesinde, Polonya'dan da ucuz işçiler getirtip kaçak olarak çalıştırdı gazetelere yansıdı. "Natalia" isimli Polonyalı bayan gazetelere açıklamalarda bulunurken, Borg da iddiaları üstü kapalı kabul etti.

İktidara gelmeden önce vergiye karşı olduğunu ve vergileri düşürüp sosyal hizmetlerde kısıntıya giderek kaynak oluşturacağını söyleyen sağ blok, şimdi en çok vergisizlikten başı yanıyor. Sırada kimlerin beklediği ise merak konusu.

Geçtiğimiz hafta da Ticaret Bakanı Maria Borelius'un (46) görevinden ayrılmıştı. Borelius 6-14 Ekim tarihleri arasında toplam 8 gün bakanlıkta kalmakla, İsveç tarihinin en kısa süreli bakanlığını yapma ünvanını da almış oldu. Borelius, bakanlıkla birlikte hem milletvekilliğinden, hem de siyasetten de ayrılmış olduğunu da açıklamıştı.

Borelius'un bakanlık koltuğuna oturmasının ardından basın yeni bakanın vergi ya da katkı payı ödemeden dadı tuttuğu haberlerine yer vermişti. Vergi olayının ardından Borelius'un ülkenin güneyinde sahibi olduğu ev için, evi satın aldığı şirket sayesinde tam vergi ödemediğini yazmıştı. Ayrıca 1990-2000 yılları arasında evinde sigortasız işçi çalıştırdığı da isnatlar arasında. Yaptığı basın açıklamasında ise Borelius, istifa gerekçesinin temelde aile çevresinin üzerine çok gidilmesi olduğunu belirtmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious