İsveç işçi alıyor!

İsveç işçi alıyor!.14255
  • Giriş : 31.03.2008 / 09:49:00
  • Güncelleme : 31.03.2008 / 11:28:16

İsveç hükümeti, kalifiye iş gücünü çekmek için vize işlemlerini kolaylaştırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Norveç'in kalifiyeli iş gücünü çekmek için vize işlemlerini kolaylaştırma girişimlerinden sonra, komşu ülke İsveç de benzer bir düzenlemeye gitme kararı aldı.

İsveç hükümeti bundan böyle yasal yollardan ülkeye gelen ve toplu iş sözleşmelerine uygun bir iş bulup çalışanlara otomatik olarak 2 yıllık oturma ve çalışma izni verecek. Bundan önceki katı uygulamalarından dolayı İsveç Göçmen Dairesinin icraatları eleştirilmiş, kurum, çarpıcı haberleriyle gündem konusu olmuştu.

Bahse konu yasa tasarısı ile ilgili olarak medyaya konuşan İsveç Göçmen Bakanı Tobias Billström, "Gerçekte büyük bir iş gücüne ihtiyacımız var. Aynı zamanda Avrupa Birliği (AB)'ye komşu ülkelerden AB ülkelerine yerleşmek isteyen çok sayıda insan var. Tüm AB ülkelerinin de uygulaması gereken bir modeldir bu" dedi.

Norveç ve İsveç'in ardından, diğer Nordic ülkesi Danimarka'da nasıl bir gelişme olacağı merak konusu. Daha önce, Danimarkalı iş adamlarını bir çatı altında toplayan "Dansk Industri" isimli kuruluş da benzer bir öneride bulunmuş, ancak siyasi bir destek bulmamıştı.

SAMANYOLUHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious