İsveç Parlamentosu heyeti TBMM'de

İsveç Parlamentosu heyeti TBMM'de.19556
  • Giriş : 04.02.2008 / 13:00:00

İsveç Parlamentosu AB Komitesi Başkan Yardımcısı Susanne Eberstein'ın başkanlığındaki heyet, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkan Yardımcısı Halide İncekara'yı ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsveç heyetini, TBMM'de görmekten duyduğu memnuniyeti ifade eden İncekara, Türkiye'nin 2002 yılından bu yana demokratikleşme ve özgürlükler konusunda çok önemli mesafe katettiğini; atılan adımları paylaşmak açısından ziyaretin önemli olduğunu söyledi.

Demokratikleşme ve reform çalışmalarının, kamuoyunda destek bulmasının kendilerini sevindirdiğini anlatan İncekara, bazı gecikmelerin de anlayışla karşılanması gerektiğini bildirdi. İncekara, terörün, demokratikleşmeyi ve kişi başına düşen milli gelirin artmasını geciktirdiği belirterek, Anadolu'da yapılan yatırımların yakılıp yıkıldığını, gönderilen öğretmenlerin öldürüldüğünü kaydetti.

İncekara, ''Terörist saldırılar karşısında halk yılmış ve hizmet verecek insanların oralara gitmeleri güçleşmiştir. Ama son dönemde yapılan teröre karşı mücadelede silahlı mücadeleden ziyade, etkin bir eğitim mücadelesi kamuoyunda büyük kabul görmüştür. Bildiğiniz üzere Irak'ın toprak bütünlüğünü zedelemeden, sınırlarımıza, ülkemize ve çocuklarımıza zarar veren teröristlerle ilgili bir operasyon yapılmıştır'' diye konuştu.

-İSVEÇ'TEN TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİNE DESTEK-

İsveç Parlamentosu AB Komitesi Başkan Yardımcısı Susanne Eberstein de ''Sizinle bu konuda aynı fikirdeyiz ki eğitim yoluyla ve sosyal konulardaki çalışmalarla terör önlenebilir'' dedi.

Türkiye'nin AB sürecine ilişkin yaptığı çalışmaları dinlemek için geldiklerini ifade eden Eberstein, İsveç'te Türkiye'nin AB üyeliği için geniş ve derin destek olduğunu söyledi. Eberstein, ''İsveç Parlamentosundaki bütün partiler, Türkiye'nin AB'ye üye olmasından yanadır'' diye konuştu.

İsveç Çevre Partisi'nin Türk milletvekili Mehmet Kaplan da heyette yer aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious