İsveç Türkiye'nin AB üyeliğini destekliyor

İsveç Türkiye'nin AB üyeliğini destekliyor.16592
  • Giriş : 23.04.2009 / 16:39:00

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İsveç'in, "iktidarı ve muhalefetiyle Türkiye'nin AB üyeliğine hep destek veren bir ülke" olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Bağış, İsveç'teki temasları çerçevesinde Parlamentoda görüşmelerde bulunduktan sonra Dışişleri Bakanlığına giderek, burada ilk önce Kalkınma ve Yardım Bakanı Gunilla Carlsson ile bir araya geldi. Daha sonra Dışişleri Bakanlığı Müşteşarı ve Kabine Sekreteri Frank Belfrage ile görüşen Bağış, İsveç AB İşleri Bakanı Cecilia Malmström'un onuruna verdiği öğle yemeğine katıldı.

Temasları hakkında AA muhabirine bilgi veren Bağış, İsveç'in 1 Temmuzdan itibaren AB dönem başkanlığını üstlenecek olmasından dolayı Türkiye olarak umutlu olduklarını söyledi.

Bağış, İsveç'te çok onemli görüşmeler yaptığını kaydederek, ''Türkiye'nin AB üyeliğine İsveç'in geleneksel desteği, dönem başkanlıkları sırasında ve sonrasında da devam edecek. Gerek İsveç Başbakanı Fredrik Renfeildt, gerek AB'den sorumlu Bakan Cecilia Malmström, gerek Dışışleri Bakanlığı Müşteşarı ve Kabine Sekreteri Frank Belfrage ile gerçekleştirdiğimiz temaslarımız sırasında söylemleri oldu. Biz Türkiye'ye umutla dönüyoruz. Ve İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ile aynı uçakta İstanbul'a gideceğiz. Yol boyunca da bu sohbeti devam ettireceğiz. Burada gördüğümüz ilgiden ve konukseverlikten son derece memnun ayrılıyoruz'' dedi.

İsveç'in AB dönem başkanlığını 1 Temmuzdan itibaren üstlenecek olmasından dolayı Türkiye açısından son derece umutlu olduklarını kaydeden Bağış, şunları söyledi:

''Bu konuda tabii ki son derece umutluyuz. İsveç iktidarıyla, muhalefetiyle Türkiye'nin AB üyeliğine geleneksel olarak hep destek vermiş bir ülke. Ve bunu alenen yapan bir ülke. Yani Türkiye'ye desteğini sadece kapalı kapılar ardında veren değil, alenende söyleyen bir ülke. Onun için umutluyuz.''

İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt ile de bir araya gelen Bağış, İsveçli Başbakanının Türkiye'den yeni döndüğünü anımsatarak, ''Konya'nın Kulu ilçesine de giden İsveç Başbakanını, Türkiye'de gördüğü ilgi kendisini çok etkilemiş'' diye konuştu.

Dışileri Bakanlığı binasından İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ile birlikte ayrılan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Bildt'in özel uçağıyla Stockholm'deki Bromma Havaalanı'ndan İstanbul'a hareket etti. Bağış ve Bildt'in saat 17.00'de İstanbul Atatürk Havalimanı'nda basın açıklaması yapacakları bildirildi.

Carl Bildt, İstanbul'dan sonra görüşmelerde bulunmak amacıyla Kıbrıs Rum tarafına geçecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*