İsveç'in merkezinde bit pazarı

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

İsveç'in başkenti Stockholm'in merkezindeki bit pazarı her milletin insanı kendine çekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsveçlilerin yanı sıra Çinli, Japon, Brezilyalı, Afrikalı, Rus vatandaşlar da bu pazarın müdavimlerinden. Mekanın meraklı ziyaretçileri arasında Türk vatandaşları da bulunuyor. Pazarı gezmeye gelenlerden Zeynep isimli bir master öğrencisi, bu pazarın Türkiye'deki pazarları aratmadığını, hatta parfüm ve takı gibi bazı ürünleri burada daha rahat ve ucuza bulabildiğini belirtti.

Yirmi yıldan fazla zamandır Stockholm'de yaşadığını ve en az 11 yıldır bu pazara gelip gittiğini belirten Nafiye isimli Türk bayan da bu pazarın müdavimlerinden olduğunu ve hayatının bir parçası haline geldiğini söyledi. Bunun bir hobi ve pazar günlerini değerlendirme fırsatı olduğunu ifade eden Nafiye isimli bayan; bu pazarda her türlü ev eşyasının ve antikaların bulunabileceğini, evine de buradan bir şeyler aldığını ifade etti. Nfiye, "Benim gibi eskiyi ve tarihi sevenlere burayı tavsiye ederim, ama baştan söyleyeyim burada pazarlık yok!" dedi.

Alman ve İsveç malları başta olmak üzere, İngiliz porselenleri ve Rus mallarının bolca bulunduğu pazar, ara sıra artan yağmura rağmen bebeğinden yaşlısına İsveç'in akın yeri oldu. Her ürünün rastlandığı bu pazarda, İsveçlilerin siyah-beyaz aile fotoğraflarının bile satışa sunulmuş olması dikkat çekti. Madalya ve yağlı boya resim dahil, herhangi bir ürünü almak ya da satmak isteyenler için Stockholm bit pazarı "hodri meydan" diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious