İsveçliler internette çağ atlıyor

  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

İsveç, internet teknolojisinde ve kullanımında dünyayı geride bırakıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


İsveç'in kuzey kenti Umeå Belediyesi, yüzde 5'lik bu açığı kapatmak için de broaddband hızında kablosuz internete bağlanma imkânı sunan WiMax teknolojisini kullanarak yakında bütün evleri internete bağlıyor. Umeå Belediyesinden yapılan açıklamada, kentte internet kullanımının çok yüksek olduğu ancak kablo döşeme imkânı bulamayan çevre köylerin de bu teknoloji ile internet imkânı elde edecekleri belirtildi.

İsveç internet servis sağlayıcısı Glocalnet de, ülkenin belli başlı kentlerine bu teknolojiyi taşıyacaklarını duyurdu. Bu servis hâlihazırda Linköping, Nyköping ve Norrköping kentlerinde mevcut. Şirket ayrıca, ev bağlantısı bulunan abonelerinin bu servisten ücretsiz faydalanacağını, olmayanların ise günlük 29 Kron (3 euro) karşılığında bağlanabileceklerini bildirdi.

WiMax teknolojisini sayesinde diz üstü bilgisayarı olanlar şehrin herhangi bir noktasında yüksek hızda internete bağlanabiliyor; şehrin herhangi bir yerinde piknik yaparken dizüstü bilgisayarıyla işlerini takip edebiliyor veya çok kısa sürede film indirip seyretme imkânı bulabiliyor.

-İsveç, internet kullanımında Avrupa'da başı çekiyor-

Öte yandan, Eurosat tarafından bugün basına gönderilen bildiride, İsveç'in internet kullanımında Avrupa'da başı çektiği belirtildi.

Avrupa İstatistik Bürosu, 25 Avrupa ülkesinin yanısıra Norveç ve İzlanda'yı da içine alan ülkelerde yaptığı çalışmada, 2006 yılının ilk çeyreğinde İsveçlilerin yüzde 80'lik bir oran ile bu ülkeleri geride bıraktıklarını açıkladı. Bildiride, İsveç genelinde evlerin yüzde 77'sinde internet bağlantısının bulunduğu ve bunun yüzde 51'nin geniş hat olduğu vurgulandı.

Bildiride ayrıca, Avrupa Birliği ülkelerinde, erkeklerin yüzde 51 ve kadınların ise yüzde 43'nin düzenli internet kullandığı kaydedilirken, bu rakamların İsveç'te erkeklerde yüzde 84 ve kadınlarda da yüzde 76 olduğunun altı çizildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious