İsveç'te de sanat altın bilezik

  • Giriş : 27.08.2006 / 00:00:00

İsveç'te ekmeğini sanattan çıkaran sanat ve maharet erbapları Stockholm meydanlarını şenlendiriyorlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nobel ödüllerinin verildiği, bilginin ve sanatının madden ve manen teşvik edildiği, her yönüyle bir kültür şehri olan İsveç'in başkenti Stockholm, gün geçmiyor ki yeni bir kültürel etkinliğe sahne olmasın. İsveçlilerin ve Stockholmlülerin sanata, kültüre ve yeteneğe verdiği önemin bilincinde olan her kültürden ve milletten kimseyi maharetleriyle meydanlarda görmek mümkün. Bu konuda en çok göç veren bölgeler ise doğu Avrupa ülkeleri ve Rusya. Stockholmlüler artık kapılarını çalıp kendi çizdikleri resimleri, el yapımı eşyaları, eserleri satmak isteyen Polonyalı, Romanyalı, Bulgar vatandaşlarını görmeye alışmış durumdalar.

Bu sanatkarların bir çoğu ise hüner sergileme işini meydanlara taşıyor. Mesela, Stockholm'ün en işlek yerlerinden olan Drottningatan Caddesi'nde bir Moldovalı karikatüristi, belli bir ücret karşılığında insanların birbirinden komik karikatürlerini çizerken görebilirsiniz. Hemen arkasında da bir Polonyalı akrobat grubunun gösterisine şahit olabilirsiniz. Gösteri sonrasında, gönlünüzden ne koparsa artık! Birazdan akrobatların yanında yer alacak olan Kızılderili ekibi de otantiklik farkıyla ön plana çıkabilme avantajı peşinde.

Tekrar geriye geldiğinizde ise ayak üstü masajcılar görebilirsiniz. "Enerji masajı" denen işlemin on dakikasına 100 İsveç kronu verirseniz, günün bütün stresinden kurtulabilirsiniz. Yine Doğu Avrupalıların kurduğu bu sistem büyük rağbet görüyor.

Biraz daha yürüyüp de Meclisin önündeki Mynttorget Meydanı'na geldiğinizde ise daha farklı maharetlerle karşılaşıyorsunuz. Elinden hiçbir şey gelmese bile bir delikanlı kendisini altın rengine boyayarak, oturup tuhaf hareketler yaparak, elinde şişesiyle sarhoş taklidi yaparak ekmeğini çıkarmaya çalışıyor. Onu izleyenler arasında da, 17. yüzyıl İsveç'inden kopup gelmiş gibi giyinenlerin olması ise bu curcunaya ayrı bir renklilik katıyor.

Bu sanatçının hemen yanında da sanatına ve bileğine güvenen iki konservatuar öğrencisi bayan da klasik müzik icra ediyor. Birbirinden zor ama estetik parçaları, kemanlar ve kontrbaslar eşliğinde sunan bu ikili de sanatlarının karşılığında ödenen bahşişleri fazlasıyla hak ediyorlar.

Daha olmadı, ilginç ve tarihi kıyafetlerle şovlu bir sokak tiyatrosu yaparak 'ben de varım' demek de mümkün. Artık bunu yaparken sergileyeceğiniz ve diğerlerinden bir fark ortaya koyabilmeniz takdirinize kalmış. Yani Stockholm meydanları her maharet ehline açık. Gereken sadece biraz medeni cesaret.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious