İsveç'te havuzda tesettüre onay

İsveç'te havuzda tesettüre onay.8576
  • Giriş : 30.01.2008 / 10:01:00
  • Güncelleme : 30.01.2008 / 10:08:15

İsveç’te havuz başında tesettürle dolaş-malarına izin verilmeyen iki Müslüman kadın açtıkları davayı kazandı. Mahkeme Müslüman annelere ’ayrımcılık’ yapıldığına hükmetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsveç’te havuza tesettürlü girmeleri engellenen iki Müslüman kadın açtıkları ’ayrımcılık’ davasını kazandı. İsveç temyiz mahkemesi, Gothenburg’daki belediye havuzunda cankurtaranların tesettürlü kıyafetlerini çıkarmalarını istediği iki Müslüman anneye ’ayrımcılık’ yapıldığına hükmetti.

Hüda Morabet ve Hayal Eroğlu adlı iki kadın yanlarında çocukları olduğu halde Nisan 2004’te uzun kollu tişörtleri, uzun pantolonları ve başörtüleriyle havuza girmeleri engellenmişti. Kadınlar havuza kendilerinin değil çocuklarının gireceğini söyleseler de cankurtaranların engeliyle karşılaşmıştı.

GÜVENLİK GEREKÇESİYLE

Cankurtaranlar ise güvenlik kurallarında başörtüsüne bir engel olmasa da kurallar gereği insanların -kendileri girmeseler bile- ancak şort ve tişörtlerle havuza gelebileceğini belirtmişlerdi.

Cankurtaranlara göre annelerin ’hantal’ kıyafeti boğulma tehlikesi durumunda çocuklarını kurtarmalarını engelleyebilirdi.

Ancak bir alt mahkemenin aksi görüşüne rağmen temyiz mahkemesi Gothenburg belediyesinin "cankurtaranların isteğinin kadınların diniyle ilgisi olmadığı" yönündeki savunmasını yetersiz buldu.

Bu nedenle belediyenin kadınların her birine 20 bin kron (3 bin 700 YTL) tazminat ödemesine karar verildi.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious