İsveç'te kaçaklara şartlı vatandaşlık

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

İsveç, son yıllarda hızlı bir şekilde artan insan tacirliğini önlemek için ilginç bir metoda başvurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünyanın en refah ülkelerinden biri olan İskandinav ülkesi İsveç, insan tacirliği yapanları ele verenlere vatandaşlık veriyor. İsveç, bu metod ile cinsel sömürü, zorla çalıştırma, kölelik, organ hırsızlığı gibi sömürü biçimlerinde ortaya çıkan, insan ticareti yapan grupları çökertmeyi planlıyor.
Konuyla ilgili Sydsvenskan gazetesine konuşan İsveç Göçmen Bakanı Tobias Billström, "İşbirliği senaryosu oluşturuyoruz. Biz onlara yardım ediyoruz. Onlar da bize" dedi. Hükümetin konuyla ilgili gerekli düzenlemeleri önümüzdeki aylarda yapacağını belirten Bakan Billström, "Özellikle kaçırılan kişilerden tanıklık yapmalarını bekliyoruz. Yapacağımız bu düzenleme ile, şahitlikte bulunanlar geldikleri ülkelerine geri gönderilme korkusu yaşamayacaklar" şeklinde konuştu.

Billström ayrıca, iltica başvurusunda bulunanların genelde akrabalarını da ülkeye sokmak için akrabalarını da aile üyeleri gibi gösterdiğine işaret ederek, gelen kişilerin gerçekten aile üyeleri olup olmadıklarını DNA testi sonucu belirleyeceklerini de sözlerine ekledi.

Birleşmiş Milletler'in verilerine göre insan ticareti en çok çocukları ve kadınları hedef alıyor. BM'in raporuna göre, 200 bin çocuk, Batı ve Orta Afrika'da insan tacirliği yoluyla köleleştirilmiş durumda. Yoksulluğun ve eşitsizliğin de sömürüsü olan insan ticareti Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde hızla artıyor. Bu konuyla ilgili AGİT, UNICEF ve BMMYK gibi uluslararası organizasyonların raporlarına göre de, GDA ülkelerindeki insan ticareti oranı sürekli artmakta; fakat bu durumu bilinçli olarak gündeme getirmeyerek daha çok yeraltına çekilmekte.

Raporlarda, hedef kitlenin çoğunlukla yoksul ülkeler olduğu belirtiliyor. Özellikle Bulgaristan, Hırvatistan, Makedonya, Moldovya, Romanya, Sırbistan-Karadağ, Bosna-Hersek, Arnavutluk ve Kosova'dan kadınlar daha iyi bir yaşam taahhüdüyle kandırılarak diğer bölgelere fuhuş amaçlı satıldıklarına dikkat çekiliyor. İşsizlik, yoksulluk ve aile içi şiddetle mücadele eden kadınlara bu vaatler ilk etapta çok cazip geldiği ve kadınların kolayca bu tuzağa düştükleri belirtilirken, bu kadınların %19'unun 18 yaşın altında olduğun altı çiziliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious