İsveç'te Yunanistanvari gerilim

İsveç'te Yunanistanvari gerilim.33462
  • Giriş : 19.12.2008 / 09:51:00

İsveç'in güneyindeki Malmö kentinde yaklaşık 100 gençten oluşan bir grup, dün gece polisle çatıştı. Kentte birçok araç ve çöp kutusu ateşe verilirken, 1 kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Polis sözcüsü Ewa-Gun Westford, yaptığı açıklamada kentte önceki gece de gençlerle güvenlik güçlerinin çatıştığını belirterek, dün gece kentte birçok aracın ve çöp kutusunun ateşe verildiğini kaydetti.

Sözcü, ''çok zor bir gece oldu. Dün ateşe verilen birkaç araç var, kamu malına da büyük zarar verildi, güvenlik güçlerine taş atıldı'' dedi.

Olaylara karışan bir kişinin gözaltına alındığını belirten sözcü, olayların Malmö'de çok sayıda göçmenin yaşadığı Rosengaard mahallesindeki bir Müslüman kültür merkezinin kapatılmasıyla ilgili olduğunu söyledi.

Binanın sahibinin mülkü başka bir amaçla kullanmak istediği ve kültür merkezi yetkililerinin binayı boşalttığı, ancak bir grup gencin 24 Kasımda binayı işgal ettiği belirtildi. Polisin hafta başında binayı boşalttığı, ancak polislerin bölgeden ayrılmasından hemen sonra gençlerin tekrar binaya girdiği kaydedildi.

Sözcüye göre çatışmalar, önceki gece gençlerin çevrede ateş yakarak polise şişe fırlatmasıyla başladı.

Önceki gece çıkan çatışmanın ardından 17 kişi gözaltına alınmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*