İsveç'teki 1 Mayıs kutlamaları sakin geçti

İsveç'teki 1 Mayıs kutlamaları sakin geçti.17654
  • Giriş : 01.05.2009 / 15:55:00

İsveç'te 1 Mayıs dolayısıyla İşçi Bayramı'nı kutlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Diğer şehirlerin yanı sıra başkent Stockholm'de de 1 Mayıs kutlamaları yapılırken, şehrin merkezindeki Sergelstorg Meydanı'nda ve Myntorget Meydanı'nda bir araya gelen binlerce kimse olaysız bir şekilde işçi bayramını kutladı.

Meydanlarda konuşmalar yapıldıktan sonra kalabalıklar kortejler halinde şehir merkezinde yürüyüşler yaptı. İşçi haklarını anlatan pankartların taşındığı yürüyüşte, işçi haklarının heryerde adil olması ve insanların özgür kalmasına dair sloganlar atıldı. Yürütüşe ekip arabalarıyla polisler de eşlik etti. Değişik bayrak ve flamaların da taşındığı kortejlerde Filistin bayraklarının da taşınması dikkat çekti.

İşçi Bayramında en çok Sosyalist ve Komünist Partilerin boy gösterdiği gözlenirken, Nobel Ödül Töreni'nin yapıldığı Hötorget Meydanı'nda bir araya gelen 50 kadar Sosyalist Parti taraftarı işçi haklarına dair bir miting düzenledi. Değişik konuşmaların yapıldığı mitingde, "NATO'ya Hayır, AB'ne hayır!", "Kapitalizmin krizinin bedelini bizler ödüyoruz" şeklindeki pankartlar yer aldı.

Kimi zaman bir şenlik, kimi zaman bayram havasında geçen İsveç'teki 1 Mayıs kutlamaları olaysız geçti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*