İsveç'teki Irkçı yükseliş kaygılandırıyor

İsveç'teki Irkçı yükseliş kaygılandırıyor.14842
  • Giriş : 10.05.2008 / 20:12:00
  • Güncelleme : 10.05.2008 / 19:15:26

Irkçı İsveç Demokratlar (SD) adlı partinin, son kamuoyu yoklamalarında yükselişe geçmesi siyasi ve yabancıları kaygılandırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İlk defa bir kamuoyu yoklamasında SD'nin rakibi konumundaki Hristiyanların Demokratları geçtiği ortaya çıktı. Demoskop adlı araştırma kurumu ile Expressen gazetesinin yaptığı ortak araştırmaya göre, mecliste temsil için gerekli olan yüzde 4'lük barajı SD'nin geçiyor ancak Hristiyan Demokratların geçemiyor.

İsveç Demokratlar meclise girmeye yaklaşsa da diğer partiler ırkçı bir parti ile koalisyon kurmak istemediğini söylüyor. Expressen gazetesi duruma ilişkin olarak, 'Bugün seçim olsaydı, İsveç parlamentosu parçalanmış bir muhalefete sahip olurdu' yorumunda bulundu.

Demoskop ve Expressen'in yaptığı ortaklaşa yaptığı araştırmada Hristiyan Demokratlar 3,8 ile yüzde 4 barajının altına düşüyor ve ırkçı İsveç Demokratlar 4,2 ile barajı aşıyor. Hristiyan Demokratlar'ın parti sekreteri Lennart Sjögren seçmenin Jimmie Åkesson'u, parti liderleri Göran Hägglund'a tercih edeceğine inanmadığını belirtti. Sjögren, 'İsveç Demokratlar, bizlerle kıyaslandığında tamamen farklı bir insani değer yargısına sahip oldukları görülecektir. Bundan dolayı da, bu partinin bizim seçmenlerden bir kısmını almış olması mümkün değil. Fakat tahminimiz; İsveç Demokratlar, Sosyal Demokratlardan seçmen almışlardır.' şeklinde konuştu.

Sol Parti Sekreteri Anki Ahlsten, İsveç Demokratların daha önceki bazı araştırmalarda da meclise girdiklerinin gözlendiğini ancak böyle birşeyin gerçekleşmediğini hatırlattı. Ahlsten, 'Daha önce de bu parti seçimlerden önce Sentio'nunki gibi bazı araştırmalarda barajı aşıyormuş gibi gözükmüştü.' dedi. 2004 yılından beri Sosyal Demokratlar Partisi'nin parti sekreterliğini yürütmekte olan Marita Ulvskog, 'Bu sonuçlar, diğer partilere bir ikaz mahiyetindedir. Birçok seçmen bu şekilde bazı memnuniyetsizliklerini göstermek istiyorlar. Bu emeklilerin şartları ya da insanların geçinme imkânlarıyla da ilgili olmalıdır. Fakat ikaz edici durumlarını da partililer olarak dikkate alıyoruz. Bir noktada, bütün partiler ve seçmenler şunu ifade ediyorlar; ne kadar kişi Eylül 2010'daki genel seçimlerde İsveç Demokratlar'a oy verirse versin, bugünkü meclis partilerinin hiç birisi Jimmie Åkesson ve onun partisi olan İsveç Demokratlardaki arkadaşlarıyla herhangi bir işbirliğine girmeyeceklerdir.' ifadelerini kullandı. İktidardaki Muhafazakar Parti Genel Sekreteri Per Schlingmann ise, 'Tabii ki İsveç'in en iyi bir şekilde ilerlemesi ve idare edilmesinin sorumluluğunu üzerimize alacağız. Fakat biz İsveç Demokratlar'la işbirliği yapmayız, onlara bağımlı da kalmayız.' Şeklinde konuştu.

29 Nisan-6 Mayıs tarihleri arasında 18 yaş ve üzeri 1.008 kişiyle telefonla yapılan anketten çıkan neticeye göre, Sosyal Demokratların oyların yüzde 44.1'ini alıyor. İktidardaki Muhafazakarlar yüzde 21.9 alabiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious