İşverenlerden Sendikalar Kanunu'na tepki

İşverenlerden Sendikalar Kanunu'na tepki.18015
  • Giriş : 26.04.2008 / 10:57:00

Sendikalar Kanunu ile Grev ve Lokavt Kanunu görüşmelerine işçi ve işveren örgütlerinin fikir ayrılıkları damgasını vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çalışma hayatına yeniden şekil verecek yeni Sendikalar Kanunu ile Grev ve Lokavt Kanunu görüşmelerine işçi ve işveren örgütlerinin fikir ayrılıkları damgasını vurdu.
Son aşamasına gelinen yasa taslağına Türkiye İşveren Sendikaları Konferedasyonu’nun (TİSK) önemli itirazları olduğu belirtiliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yarın işçi ve örgütleriyle Bursa’da bir araya gelecek. Taslağın Bursa’da son şeklini alması bekleniyor.
DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, “TİSK, yaklaşık 7 yıldır oluşturulmaya çalışılan yasa taslağının her aşamasında bazı engellemeler yaptı. Zaman isteyerek yasanın çıkmasını engellemek istiyorlar. Ama artık son aşamaya yavaş yavaş geliniyor. Bu aşamadan sonra böyle bir frenlemeyi yapamayabilirler. Yasanın çıkması konusunda Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in tavrı çok olumlu. Kararlı görünüyor ama bunun mutluka uygulamaya geçmesi gerekir” dedi.

Hak-İş: TİSK engelliyor

Hak-İş Başkanı Salim Uslu da çalışma hayatının yeniden şekillenmesine en çok işverenlerin sevinmesi gerektiğini ama TİSK’in böyle davranmadığı söyledi. Uslu, “İşverenler ‘bizi en çok kayıtdışı rahatsız’ ediyor diyor ama bunun pratik iradesini ortaya koymak lazım.
Hazırlanan yasa kayıtdışını engelleyecek. Ama TİSK sürekli yasayı engellemeye çalışıyor. ‘Alt komisyon oluşturulsun, kıdem tazminatından sonra konuşalım, biraz daha süre lazım acele etmeyelim’ diyerek yasanın çıkış tarihini uzatmaya çalışıyor. Aslında bu tutum ‘yasalar değişmesin biz memnunuz’ demektir” şeklinde konuştu.
Türk-İş adına açıklama yapan sendikanın hukuk müşaviri Hüseyin Ekmekçioğlu ise yeni yasadaki birçok maddeye itirazları olduğunu ancak çok yakında son şeklini alacağını söyledi.
Ekmekçioğlu, “Görüşmesi halen devam eden birçok madde var. Bizim birden çok maddeye itirazımız var. Biraz teknik konular aslında. İşkolu barajı konusunu, grev yasakları gibi maddelerde değişiklik istiyoruz” dedi.
Sendika temsilcileri, yeni yasanın, haziran ayında yapılacak Uluslararası Çalışma Örgütü’nün genel kurulundan önce çıkması gerektiğini söylüyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious