İsviçre, sabotajdan korkuyor

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

İsviçre'de Demir yollarında 2 Temmuz tarihinden sonra geçen hafta yaşanan ikinci sabotaj, yolcuların yanı sıra yetkilileri de tedirgin ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

2 Temmuz günü Olten - Biel yolu arasında kimliği belirsiz bir kişi tarafından testereyle kesilen tren rayını bir demiryolu çalışanının uzaktan fark etmesi sonucu olası bir tehlike engellenmiş, gece yarısı yaşanan olay sonrası rayların sabaha kadar tamir edilmesi sonucu trenlerin seferi sağlanmıştı. Pazar günü ise Demiryolları'na gelen bir tehdit üzerine Mattstetten - Rothrist'dan yapılan tüm geçişler bir saat boyunca durdurulmak zorunda kalmıştı.

Giderek artan sabotaj haberleri, Mart ayında Zürih'in merkezindeki Stadelhofen tren istasyonuna yapılan bomba ihbarı, Ocak ayında Başkent Bern ile Zürih arasında seyreden trendeki bomba ihbarı ve Kasım 2005'deki Cenevre hattında yaşanan terör ihbarlarını hatırlatması sebebiyle demiryolu çalışanlarını endişeye sevkediyor.

Yıllık yaklaşık 276 milyon insanın trenden yana tercih kullandığı İsviçre aynı zamanda dünya sıralamasında halk arasındaki toplu taşıma tercihinde birinci sırada yer alıyor. İsviçre polisi konuyla ilgili hiçbir açıklama yapmazken, Demiryolları yolcuların tedirgin olmaması için sabotajların birçoğunun duyurulmadığını belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious