İsviçre polisi, PKK yandaşı vekilleri açıkladı

İsviçre polisi, PKK yandaşı vekilleri açıkladı.20394
  • Giriş : 12.07.2008 / 19:20:00
  • Güncelleme : 12.07.2008 / 18:58:03

İsviçre federal polisi, terör örgütü ile yakın ilişkisi olduğu bildirilen 6 milletvekilini yakın takibe aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Polis tarafından hazırlanan bir raporda ise İsviçre'de meydana gelen çok sayıdaki yangın ve baskından PKK'nın silahlı uzantısı TAK'ı sorumlu tuttu.

Almanya'nın, Roj TV'nin yasaklamasının şokunu atlatamayan terör örgütü PKK'ya bir darbe de İsviçre'den geldi. İsviçre Federal Polisi'nin, terör örgütünün propaganda organlarında isimleri ve açıklamaları yer alan 6 milletvekilini yakın takibe aldığı bildirildi.

Terör örgütünün propagandasını yapan gazete sorumluları ile irtibat halinde oldukları iddiasıyla 6 milletvekili hakkında soruşturma açılabileceği kaydedildi. İsviçre Adalet Bakanlığı'nın, milletvekillerinin terör örgütünün yayın organlarında yer alan açıklamaları ve bu milletvekilleri ile ilgili yayınlanan haberleri incelemeye aldığı öne sürüldü.

“Sosyal Demokrat Parti” ve “Yeşil Birlik” partilerinden kanton meclislerine seçilen 6 milletvekilinin terör örgütü PKK ile ilişkili oldukları gerekçesiyle fişlenmeleriyle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan İsviçre İç İstihbarat Servisi (DAB) Başkan Yardımcısı Jürg Bühler, PKK terör örgütünün İsviçre için “gizli bir tehdit oluşturduğunu” söyledi. PKK'nın ülkede yaşayan Kürtlerden “devrim vergisi” adı altında “haraç” topladığına ve yeraltı örgütü olarak İsviçre'de önemli bir rol oynadığına dikkat çeken Bühler, milletvekillerinin fişlenmeleri ile ilgili bilgi veremeyeceğini bildirdi.

Bu arada, İsviçre Federal Polis Ofisince açıklanan “2007 Yılı İç Güvenlik Raporu”nda, terör örgütü kadrolarının ve yandaşlarının, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyindeki örgüt kamplarına yönelik kara ve hava operasyonları ile terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarını bahane ederek terör estirdiklerine dikkat çekildi.

Basel, St. Galen, Zürih, Lyss ve Müchenbuchsee kentlerinde meydana gelen yangın ve baskınların terör örgütü PKK'nın silahlı uzantısı TAK tarafından üstlenildiğini belirtilen raporda, terör örgütünün İsviçre'de yaşayan Kürtlerden “vergi” ve “bağış” adı altında haraç aldığı vurgulandı.

Raporda, ayrıca İsviçre güvenlik birimlerince gerçekleştirilen operasyonlarda, terör örgütüne finansman desteği sağlamaya yönelik olarak uyuşturucu ticareti, haraç alma ve kara para aklama faaliyetlerini organize ettiği belirlenen terör örgütü PKK eski Rusya Federasyonu ve Orta Asya sorumlusu Mehmet Eşiyok'un yakalandığı ve Türkiye'ye iade sürecinin başlatıldığına yer verildi.

Öte yandan, Almanya'nın Roj TV'yi yasaklamasını bahane ederek Basel kentinde gösteri yapmak isteyen terör örgütü yandaşlarına İsviçre güvenlik güçleri tarafından izin verilmedi.

ALMANYA'DAN TAVİZ YOK

Almanya'nın, 19 Haziran 2008 tarihinde “yasaklı terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptığı ve halklar arası uyumu bozduğu” gerekçesiyle Roj TV'yi yasaklaması ve anılan televizyon kanalına program yaptığı belirlenen “Viko Prodüksiyon” adlı şirket hakkında mali soruşturma başlatmasının ardından, terör örgütü yandaşlarının ülkenin çeşitli kentlerinde protesto eylemleri düzenledikleri bildirildi.

Alman güvenlik birimlerinin, bu gösterilere müdahale ederek, gösterilerde terör örgütü ve terörist elebaşı lehine slogan atılmasına, terör örgütünün sembollerinin yanı sıra Roj TV'nin logo ve ambleminin taşınmasına da izin vermediği kaydedildi.

Uzmanlar, Birleşmiş Milletler'in 1267, 1269, 1333, 1368, 1373 ve 1390 sayılı kararlarında; “Teröristlere ve terör örgütlerine finansman desteği sağlanmasının, propaganda araçlarına izin verilmesinin suç olduğu, bunların eylemlerine doğrudan veya dolaylı yoldan katılan, yardımcı olan kişilerin paraları ile mal varlıklarının dondurulacağı, hiçbir fondan yararlandırılmayacakları, insan ve silah temin etmelerine karşı her türlü önlemin alınacağı” hususlarını uygulamaya koyan Almanya ve İsviçre'nin, diğer Avrupa ülkelerine örnek olabileceğine ve bu durumun önümüzdeki günlerde terör örgütünü Avrupa'da büyük sıkıntıya sokacağına dikkat çekiyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*