İsviçreli UBS, 5 bin kişiyi işten çıkarıyor!!!

İsviçreli UBS, 5 bin kişiyi işten çıkarıyor!!!.14455
  • Giriş : 24.03.2009 / 09:18:00
  • Güncelleme : 24.03.2009 / 09:52:39

2008 yılında 18 milyar dolar zarar açıklayan İsviçreli UBS, bu zararın altından kalkabilmek için yeniden yapılanma çalışmaları kapsamında 5 bin kişiyi işten çıkarma kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

UBS'in bu kararı Singapur'da bulunan ve Türk müşterilerin servet yönetimi üzerinde çalışan 'Türkiye Masası'nın da yarıya inmesine yol açtı. Singapurdaki 12 kişilik Türkiye takımının sadece altısını işten çıkarttığını açıklayan UBS'in Singapur Sözcüsü Julie Yeo, "Sakın yanlış anlaşılmasın. Aldığımız karar sadece lokal. Türkiye'ye bağlılığımız devam ediyor" dedi. Dünyanın en büyük varlık yöneticisi durumundaki İsviçre merkezli UBS'in (Union Bank of Switzerland) Singapur'daki Türkiye masası 200 milyon ile 300 milyon dolarlık varlık yönetiyor. İşten çıkartılan altı çalışanın iki yıl önce UBS'in İsviçreli rakibi Credit Suisse'ten gelerek UBS'te çalışmaya başladığı belirtiliyor. UBS yetkilileri, "UBS de diğer kuruluşlar gibi stratejik ihtiyaç ve kaynaklarını sürekli olarak değerlendirip günün ortamı ve görünüme göre yeniden şekillendiriyor. Daha önce de açıkladığımız gibi Türk servet yönetimi konusundaki bağlılığımız sürüyor" diyor. Alınan karar sadece Singapur'daki masayı etkiliyor. Ancak, UBS'in Türkiye servet yönetimi konusundaki çalışmaları sadece Singapur üzerinden yürümüyor. İsviçre'deki merkezin yanısıra Zürih, Cenevre ve Londra'da da Türkiye masaları bulunuyor. Bu masalarla ilgili herhangi bir işten çıkartma kararı ise henüz açıklanmadı.

Türkiye'ye bağlıyız

Yatırım bankacılık bölümünün yediği büyük darbeden sonra servet yönetimi üzerinde büyüme stratejisinde yoğunlaşan UBS'in Dogu Akdeniz ve Afrika Bölgesi'nden Sorumlu Yöneticisi Gabriel Castello mart ayı başında Hürriyet'e yaptığı açıklamada da bu bakış açısını yinelemiş ve "Türkiye'nin de içinde bulunduğu bölge krizden özel bir darbe yemedi. Türk pazarına çok bağlıyız ve geleceği ile ilgili çok umutluyuz" demişti.

CEO değiştirmişti

TÜRKİYE'de 1994 yılından bu yana UBS AG olarak bir temsilcilik ofisi bulunan UBS, geçen ay CEO değişikliğine giderek ülkenin ikinci büyük bankası Credit Suisse'in CEO'su Oswald Gruebel'i bankanın başına geçirmişti. CEO'nun yanısıtra çok sayıda üst yöneticinin görev değişikliğine gittiği UBS bu yeni yapılanma kapsamında küçülme kararı almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*