İsviçre'nin çikolatası kurtarıyor!

İsviçre'nin çikolatası kurtarıyor!.12982
  • Giriş : 11.02.2009 / 17:52:00

Dünyaca ünlü İsviçreli çikolata ihracatının, küresel krizin etkilerini hissetmeye başladığı, başlıca pazarlarındaki satışların önemli ölçüde azaldığı belirtilirken sektörü Türkiye gibi ülkeler kurtarıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Dünyaca ünlü İsviçreli çikolata ihracatının, küresel krizin etkilerini hissetmeye başladığı, başlıca pazarlarındaki satışların önemli ölçüde azaldığı belirtilirken sektörü, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birkaç yükselen piyasalardaki etkileyici satışların kurtardığı bildirildi. Bu gelişmeleri değerlendiren Le Monde gazetesi de, "İsviçre çikolata yükselen piyasaları baştan çıkarttı" ifadesini kullandı.

Dünyaca ünlü İsviçreli çikolata ihracatının, küresel krizin etkilerini hissetmeye başladığı, başlıca pazarlarındaki satışların önemli ölçüde azaldığı belirtilirken sektörü, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birkaç yükselen piyasalardaki etkileyici satışların kurtardığı bildiriliyor. Bu gelişmeleri değerlendiren Le Monde gazetesi de, "İsviçre çikolata yükselen piyasaları baştan çıkarttı" ifadesini kullandı.

Fransa'nın büyük gazetelerinden Le Monde, İsviçre'nin ünlü çıkolata sektörünün küresel krizin etkilerini hissetmeye başladığını belirtti. İsviçre çikolata üreticileri derneği Chocosuisse'in verilerine dikkat çeken gazeteye göre, üretiminin yüzde 60'ından fazla ihraç eden sektörün en büyük piyasalardaki işlerinin 2008 yılının son dört ayında hızlı bir biçimde kötüleştiğini kaydetti.

İsviçre çikolatanın satışlarının geçen yıl, sektörün en büyük müşterisi olan Almanya'da yüzde 23.7, ikinci büyük pazarı olan İngiltere'de ise 12.7 azalttığına dikkat çekildi.

Fransa ve Amerika'da satışların da düştüğü belirtilen haberde İsviçre'nin çikolata ihracatının geçen yıl Hindistan, Mısır, Güney Afrika ve Türkiye gibi birkaç yükselen piyasalardaki başarısının sayesinde kurtulduğunu belirtildi.
Chocosuisse verilerine göre, İsviçre'nin çikolata ihracatı, geçen yıl ancak yüzde 2 arttı. Bu arada, 1.19 milyar euroya ulaşan sektörün toplam cirosunda ise, 9.3 bir artış sağlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*