İsviçre'yi PKK konusunda takdir ediyoruz

İsviçre'yi PKK konusunda takdir ediyoruz.9769
  • Giriş : 11.11.2008 / 22:16:00

Cumhurbaşkanı Gül ve Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan İsviçre Konfederasyonu Başkanı Pascal Couchepin görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsviçre ile Türkiye arasında güçlü ilişkiler olduğunu belirterek, "Özellikle son dönemde İsviçre'nin terör örgütleriyle ilgili aldığı tedbirleri takdirle karşıladık. Bunların uygulamasının en iyi şekilde yapılacağına eminiz. Ben ilişkilerin daha da iyi olacağına inanıyorum" dedi.
Cumhurbaşkanı Gül ve Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan İsviçre Konfederasyonu Başkanı Pascal Couchepin görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Gül, Couchepin ile gerçekleştirdikleri başbaşa ve heyetler arası görüşmelerde ikili, bölgesel ve uluslararası konuların ele alındığını aktardı.

İsviçre'nin Türkiye'yi, "dünyadaki 10 büyük pazar" olarak adlandırdığı ülkeler içerisinde gördüğüne ve büyük önem verdiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, siyasi ilişkilerin yanı sıra enerji gibi önemli ekonomik alanlarda da işbirliğine gidilebileceğini ve potansiyeli olan bu konuların geniş şekilde ele alındığını söyledi.

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Pascal Couchepin'in Cuma günü Ankara'ya geldiğini ve hafta sonu, Nevşehir, Kapadokya ve Konya'ya giderek hem ekonomik hem de kültürel faaliyetlere katıldığını, incelemelerde bulunduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, "Kendisi Türkiye'yi çok yakından bilen, Türkiye'yi 1963 yılında gelip gezen birisi. Aramızda konuşurken, benden önce İstanbul'u gördüğünü söyledim. O, 1963 yılında İstanbul'a gitmiş, ben 68-69 yılında gitmiştim. Türkiye'ye gerçekten çok büyük bir sevgisi olan bir devlet adamı" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, İsviçreli bir gazetecinin "Türkiye ile İsviçre arasında dönem dönem gerilimler yaşandığını" hatırlatarak, iki ülke arasındaki ilişkilerin düzeyinin bunların üstesinden gelinmesi için yeterli olup olmadığını sorması üzerine, zaman zaman problemler yaşanabileceğini ve farklı anlayışların olabileceğini söyledi.

Gül, "Önemli olan bütün bunları aşabilmektir. O açıdan şu anda İsviçre ile Türkiye arasındaki ilişkiler gayet güçlüdür, kuvvetlidir. Bugün her şeyi gözden geçirdik. Zaman zaman yanlış anlaşılan konular da dahil olmak üzere, bu konuların hepsini gözden geçirdik. Özellikle son dönemde İsviçre'nin terör örgütleriyle ilgili aldığı tedbirleri takdirle karşıladık. Bunların uygulamasının en iyi şekilde yapılacağına eminiz. Ben ilişkilerin daha da iyi olacağına inanıyorum" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*