İsyancılar Darfur'da barışa yanaşmıyor

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

Afrika Birliği'nin (AU) Sudan'ın sorunlu bölgesi Darfur'da barışın sağlanması için sunduğu taslağa Hartum hükümeti onay vermesine rağmen Darfurlu isyancılar hala ayak sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ancak zamanın azalmasına rağmen isyancılar taslağı imzalamaya yanaşmıyor.
AU Başmüzakerecisi Salim Ahmed Salim dün gece isyancılara gönderdiği mektupta, "İnsanlarınız için mücadele ederken pekçok fedakarlıkta bulundunuz. Darfurluların çıkarı ve barış için gerekli liderliği gösterip özveride bulunma vakti şimdi geldi." dedi. Geçtiğimiz pazar akşamı görüşme süresinin bitmesine rağmen görüşmeler bu geceye kadar uzatılırken Hartum hükümeti imzaya hazır olduğunu belirtmişti. Buna rağmen isyancılar anlaşma ile Darfur'da kendilerine yeteri siyasi güç verilmediği ve uygulamada eksiklikleri olacağını ileri sürerek taslağı imzalamaya yanaşmıyor. İsyancı gruplardan adına konuştuğunu belirten Ahmed Hüseyin, "Sudan isteklerimize cevap vermezse imza atmayız." şeklinde tavrını ortaya koydu.

AU'nun hazırladığı taslağa göre Arap milisler silahsızlandırılacak buna karşılık isyancılar da Sudan ordusuna katılacak. Bununla birlikte Hartum hükümeti Darfur'a bir kereliğine 300 milyon dolar vermekle birlikte yıllık olarak 200 milyon dolar aktaracak.

İsyancı gruplar kendi içinde de ayrımlar yaşıyor. Nijerya'nın başkenti Abuja'da 2 yıldır süren görüşmeler süresince bu gruplaşmalar sürece zarar verirken şimdi de barışın sağlanması önünde duruyor. Adalet ve Eşitlik Hareketi, köktencillerle birlikte hareket ederken Sudan Özgürlük Ordusu geçtiğimiz kasım ayında ikiye ayrılmış ve görüşmelere farklı kişiler tarafından temsil edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious