İşyerinde bir sigaraya 1000 YTL ceza!

İşyerinde bir sigaraya 1000 YTL ceza!.9226
  • Giriş : 02.06.2008 / 19:07:00
  • Güncelleme : 02.06.2008 / 18:52:57

Kamuoyuna sigara yasağı olarak yansıyan "Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun"un yürürlüğe girmesini ardından Bartın'da bir işyerine bin YTL'lik ceza kesildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bartın Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürü Alaattin Akbaş 19 Mayıs tarihinde yürürlüğe giren 5727 sayılı Kanununa göre yapılan denetimler sırasında Bartın Merkezde bulunan Bülent Ecevit Bulvarı üzerindeki bir bakkal dükkanından okul öğrencilerine sigara satılması tespit edilerek işyeri sahibi hakkında gerekli adli ve idari işlemler yapıldığını söyledi. Kanunun getirdiği birçok düzenlemenin yanı sıra 18 yaşından küçüklere sigara satışını da yasakladığını bildiren Asayiş Şube Müdürü Akbaş, buna aykırı hareket ettiği belirlenen kişilere 6 aydan bir yıla kadar hapis cezası öngörüldüğünü hatırlattı.

Bartın Emniyet Müdürlüğü olarak, özellikle ilk ve ortaöğretim öğrencilerine yönelik yapmakta oldukları suçtan uzak tutma çalışmalarına okul idarecileri, öğretmen ve velilerin de katkısı ile devam edildiğini anlatan Akbaş, son yıllarda sigara kullanma yaşının 10-12'lere kadar düşmüş olması nedeniyle çocukların sigara ve benzeri kötü alışkanlıklardan uzak tutmak ve suç olgusuna karşı bilinçlendirici çalışmalar yapmanın yanı sıra, yasal mevzuatlar çerçevesinde denetimlere de ağırlık verildiğini vurguladı.

Ayrıca aynı bakkal dükkanında yapılan kontrolde; Kanunun 4. maddesi 2. fıkrasında belirtilen Tütün ürünlerinin satışının serbest olduğu yerlere en az beş santimetrelik puntolarla, beyaz zemin üzerine büyük harfler ve siyah yazı rengi ile, "Yasal Uyarı: 18 yaşını doldurmayanlara sigara ve diğer tütün ürünleri satılamaz; satanlar hakkında yasal işlem yapılır." ibaresi yazılarak, rahatlıkla görülebilen ve okunabilen yerlere asılır, hükmüne aykırı olarak herhangi bir uyarı levhasının bulunmadığı tespit edilerek " 4 üncü maddenin birinci ve ikinci fıkralarındaki yükümlülüklerin her birine aykırı hareket edenler, mahallî mülkî amir tarafından bin Türk Lirası idarî para cezası ile cezalandırılır" hükmü gereğince Bin YTL idari para cezası verilmesi için gerekli yazışmalar yapıldığını açıklayan Asayiş Şube Müdürü Alaattin Akbaş, bundan böyle de, Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından 5727 sayılı

Kanunda belirtilen hususların titizlikle takip edileceğini ve aykırı durum tespiti halinde gerekli işlemler yapılacağı uyarısında bulundu. Vatandaşları ve özellikle de işletme sahiplerinin mağdur olmamaları için Kanuni yükümlülüklerini iyi bilmeleri ve buna uygun olarak hareket etmeleri gerektiğine dikkat çeken Akbaş, konu ile ilgili tereddüt edilen hususlar için Bartın Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü'nden detaylı bilgi alınabileceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious