İşyerlerine Türkçe isim zorunluluğu

  • Giriş : 14.03.2007 / 00:00:00

AKP, Türkçe'nin korunması ve kullanımını yaygınlaştırmak, yasal hale getirmek amacıyla yasa teklifi hazırladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AKP İstanbul Milletvekili Gülseren Topuz'un imzasını taşıyan "İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulünü" öngören yasa teklifi, Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Teklifle, kanunlara tabi işyerleri de dahil olmak üzere, açılacak olan tüm işyerleri Türkçe isim kullanmak zorunda olacak. Türkçe isimlerin tespitinde Türk Dil Kurumu sözlüğü ve bu kurumun görüşü esas alınacak.

Topuz, "İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulünü" öngören yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu.

Topuz'un teklifiyle, çeşitli kanunlarla düzenlenen işyeri ruhsatlandırılması dikkate alınarak, kanunlara tabi işyerleri de dahil olmak üzere bütün işyerlerinde Türkçe isim kullanımını sağlayacak biçimde değişiklik öngörülüyor.

MİLLİ KİMLİK MUHAFAZA EDİLECEK

AKP'li Topuz teklifin gerekçesinde, Türkiye'de işyerlerinin isimlendirilmesinde genellikle yabancı kelimelerin kullanıldığını, Türkçe'nin korunması ve kullanımının Anayasal güvence altına alınmasına rağmen, işyerlerine isim verilmesinde bir dil karmaşasının yaşandığına dikkat çekti.
Topuz, "Türkçe isim kullanımında duyarlı davranılmamaktadır. Neredeyse bütün işyerlerinde Türkçe dışında isim verilmesi genel bir uygulamaya dönüşmüştür. Oysa dünyanın hiçbir ülkesinde işyerlerine isim vermede kendi milli lisanı dışında başka dillerle bu derece yaygın olarak bir isimlendirme görülmemektedir" dedi.

"Türkçenin korunup geliştirilmesi, her şeyden önce insanımızın kendine duyduğu güvenin pekiştirilmesi ve milli kimliğimizin muhafazası bakımından büyük öneme sahiptir" ifadelerini kullanan Topuz, işyerlerinde Türkçe isim kullanımının hayati önem taşıdığını vurgulayarak, "Türkçe isim kullanımı her şeyden önce, insanımızın kendisine yabancılaşmasını önleyecektir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious