İt oğlu it!

  • Giriş : 20.09.2006 / 00:00:00

El Ezher Şeyhi Tantavi El Kaide'ye sert çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İslam dünyasının en önde gelen dini müesseselerinden Ezher'in Şeyhi Muhammed Seyyid Tantavi, El Kaide örgütünü "İt oğlu it" olarak adlandırdı. Zaman zaman agresif davranışları ve kullandığı sert kelimelerle kamuoyunun gündemine gelen Tantavi'nin bu argo kelimesi Mısırlılar arasında tepkiyle karşılandı.

Mısır'da yayınlan Al Masri al Youm gazetesinin haberine göre Mısır Katolik kilisesi temsilcilerini kabul eden Tantavi, Papa'nın dürüst bir şekilde özür dilemesi gerektiğini de söyledi.

İslam ve terör kelimelerinin bir arada anılmasını kesinlikle kabul etmediklerini belirten Tantavi, İslam'ın imajına büyük bir zarar veren El Kaide örgütünü yerden yere vurdu. El Kaide örgütü üyelerinin Müslüman olduğunu söylemediklerini belirten Tantavi, "Oonların hepsi it oğlu ittir." dedi.

Yakıp yıkanlara Müslüman demediklerini de vurgulayan Tantavi, onların Müslüman olduklarının iddia ettiğini; ancak İslam'ın onlardan çok uzak olduğunun altını çiziyor.

Daha önce de Fransa'daki başörtüsü yasağıyla ilgili olarak 'Fransa'nın böyle bir karar alabileceği' yönündeki ifadeleri Mısır ve İslam dünyasının sert tepkisini çekmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious