İtalya, hükümetini arıyor

İtalya, hükümetini arıyor.7178
  • Giriş : 02.02.2008 / 15:34:00

İtalya'da sandık başına gidilmeden önce seçim yasası reformunu tamamlamak için geçici bir hükümet kurmakla görevlendirilen Senato Başkanı Franco Marini, zoru başarma umudunu henüz tümüyle yitirmediğini belirterek, "Küçük de olsa bir umut ışığı var" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Marini, pazartesi günü Forza İtalya Partisinin (FİP) lideri Silvio Berlusconi ile yapacağı istişari görüşmenin büyük önem taşıdığı imasında da bulunarak, "İstişare sürecini fazla uzatmayacağım. Kandırmaca peşinde değilim. Pazartesi günü noktayı koyabilirim" diye konuştu.

Perşembe gününden bu yana parlamentodaki 19 partinin yetkilileriyle görüşerek geçici hükümet için zemin yoklaması yapan Marini, bugünse sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini kabul ediyor.

İtalyan Sanayicileri ve İşadamları Derneği (Confindustria) Başkanı Luca Cordero di Montezemolo, bugün Marini'yle yaptığı görüşmeden sonra, geçici hükümet konusunun en geç salı gününe kadar karara bağlanması gerektiğini belirterek, "Zaman kaybedilmemeli. Hükümet için uygun koşullar yoksa hemen seçime gidilsin" dedi.

Montezzemelo, mevcut siyasi koşulların seçim yasasında reform için siyasi partiler arasında uzlaşıya müsait olmadığına da dikkati çekti.

Marini ise Berlusconi'ye toplumun sesine kulak verme çağrısında bulunarak, "seçim kurallarını hep birlikte değiştirmeyi başarabilirsek, bu ülke için yenilik niteliği taşıyacağı gibi siyasi partiler arasındaki ilişkilerin de düzelmesine vesile olacaktır" dedi.

Marini'nin pazartesi günü Berlusconi'yle bir araya gelmesinin ardından konuya ilişkin nihai değerlendirmesini yaparak geçici hükümeti kurup kuramayacağına dair kanaatini Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'ya iletmesi bekleniyor.

-MARİNİ'YE DESTEK VEREN PARTİLER-

Marini'nin şu ana dek yaptığı istişarelerde Demokrat Parti (DP), geçici hükümetin en sıkı destekçisi olarak dikkati çekiyor.

Merkez sol yelpazedeki en büyük siyasi oluşum konumundaki DP'nin Genel Başkanı ve Roma Belediye Başkanı Walter Veltroni, Berlusconi'yi de geçici hükümeti desteklemeye çağırarak, "Marini öncülüğünde, oyunun kurallarını merkez sağla birlikte belirlemeyi mümkün kılacak geniş tabanlı bir koalisyon" teşkilinden yana olduklarını belirtti.

Güvenoyu alamamasının ardından istifasını sunmuş durumdaki Başbakan Romano Prodi'nin de, genel seçimden önce seçim yasasının reforma tabi tutulmasından yana olduğu biliniyor.

Değerler İtalyası Partisinin Genel Başkanı Antonio Di Pietro da, Marini önderliğinde bir hükümeti destekleyeceğini açıkladı.

Yeniden Komünist Yapılanma Partisi (YKYP), Marini'ye, "erken seçimi yaz mevsiminden önce yapma güvencesi verebilecek kısa süreli bir hükümet" kurulmasından yana olduğunu söyledi.

Ancak YKYP kökenli Meclis Başkanı Fausto Bertinotti, Marini'nin geçici hükümet kurabilmesinin hiç de kolay olmadığını belirterek, "Bence bu çok zor. Seçim kaçınılmaz görünüyor" dedi.

Yeşiller Partisi, "gelecek genel seçimin anayasaya aykırı biçimde yapıldığına ilişkin çılgınca bir tartışmaya mahal bırakmayacak biçimde Prodi'ye güvenoyu vermiş koalisyona dayalı hükümet" istiyor.

Radikal Parti, kurulacak hükümetin, misyonu sadece seçim yasası reformuyla sınırlı olmayan yasama yetkisine de sahip olması gerektiği kanaatinde.

Liberal Demokratların lideri Lamberto Dini, geçici hükümeti oluşturmanın kolay olmayacağını belirterek, "seçim yasası reformunda net uzlaşı sağlanmazsa, erken seçim kaçınılmaz olur" dedi.

-GEÇİCİ HÜKÜMET SEÇENEĞİNE SICAK BAKMAYANLAR-

Merkez sağ yelpazedeki partilerin ezici çoğunluğu, geçici hükümet seçeneğine sıcak bakmıyorlar.

FİP ve Ulusal İttifak Partisi, seçim yasası reformunun bu koşullarda yapılamayacağını ileri sürerek Nisan ayında sandık başına gidilmesini istiyorlar.

Sağ yelpazede sadece Merkez Demokratlar ve Hristiyan Demokratlar Birliği, geniş tabanlı bir hükümete destek verebileceğini, ancak bunun imkansız hale geldiği görüşünde.

Prodi'yle kriz öncesine kadar koalisyon ortaklığı yapmış olan Avrupacı Demokratlar Birliği de derhal sandığa gidilmesinden yana.

Prodi'nin koalisyon ortaklarından İtalyan Komünistler Partisi (İKP) ise kurulacak hükümete destek için merkez sağ partilere yer verilmemesini şart koşuyor.

İKP, Marini'ye, "Sadece merkez sol koalisyonla oluşturulacak bir hükümeti destekleriz. Aksi taktirde koalisyonun doğası bozulur" mesajını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious