İtalya, Irak'taki askerlerini çekmeye başladı

  • Giriş : 15.06.2006 / 00:00:00

Irak'taki İtalyan askeri birliklerinin aşamalı olarak geri çekilmesi planı dün uygulanmaya başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

3 hafta önce göreve gelen İtalya Başbakanı Romano Prodi, daha önce yaptığı açıklamada askerlerin Irak'tan geri çekilmesinin İtalyan hükümetinin bir kararı olduğunu ve askerlerin tamamının bu yılın sonuna kadar geri çekileceğini söylemişti.

İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D'Alema da parlamentoda dün yaptığı konuşmada yıl sonu itibariyle Irak'taki bütün İtalyan askerlerinin eve dönmüş olacağını belirtmişti. D'Alema, asker çekme kararının Bağdat ve Washington yönetimleriyle görüşüldüğünü ifade etmişti.

ABD işgalinin başladığı 2003 yılından sonra Irak'a giden 3 bin 200 İtalyan askeri ülkenin güneyindeki Nasiriye'de konuşlanmıştı. İşgalden bu yana Irak'ta toplam 31 asker ölmüştü.

İtalya'nın da askerlerini geri çekmeye başlamasıyla ABD'nin Irak'taki yabancı güç desteği azalıyor. 2004 yılında İspanya 1300 askerini çekmiş, bir yıl sonra da Hollanda aynı sayıda askerini geri çekmişti. Irak'taki askerlerini çeken ülkeler arasında Ukrayna, Nikaragua, Filipinler ve Honduras da var. İngiltere ve Güney Kore ise bu ülkedeki askerlerinin sayısını azaltmıştı.

Bu arada Irak'ın Sünni Devlet Başkan Yardımcısı Tarık el Haşimi de ABD Başkanı George Bush'tan yabancı askerlerin ülkeden çekilmesi için takvim belirlemesini istedi.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin makamından yapılan açıklamada El Haşimi'nin çekilme takvimi belirlenmesi yönündeki talebi Bush'a süpriz Irak ziyareti sırasında ilettiği ve Talabani'nin de yardımcısına bu konuda destek verdiği ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious