İtalya, Türkiye'nin tarafında

İtalya, Türkiye'nin tarafında.7080
  • Giriş : 06.10.2008 / 14:44:00

İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Carlo Marsili, PKK'ya karşı yürütülen mücadelede Türkiye'nin ve Türk halkının tamamen yanında olduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Marsili, Malatya gezisi kapsamında eşi Selva Balkan Marsili ile Vali Halil İbrahim Daşöz'ü ziyaret etti.

Vali Daşöz, ziyaret sırasında, Büyükelçi Marsili'ye, Malatya'daki Aslantepe Höyüğü'nde uzun yıllardır İtalyan kazı heyeti tarafından kazı çalışması yürütüldüğünü anımsatarak, kazı heyetinin yöre halkı ile güzel diyaloglar kurduğunu söyledi.

İtalyan Büyükelçi Marsili de, kendisini aile sıcaklığında karşılayan Daşöz'e teşekkür edip, eşinin Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde doğduğunu belirterek, ziyaretinin nedenlerinden birinin Aslantepe Höyüğü'nde kazıya yapan İtalyan kazı heyetini görmek olduğunu dile getirdi. Marsili ayrıca Türkiye ile ülkesi arasındaki ilişkilere de değindi.

-''ÖCALAN, YAŞAYAN EN KÖTÜ TERÖRİSTLERDEN BİRİDİR''-

Büyükelçi Carlo Marsili, bir gazetecinin, Hakkari'de 15 Türk askerinin şehit edildiği saldırıya ilişkin görüşlerini sorması üzerine, şu yanıtı verdi:

''Her şeyden önce, daha ilk duyduğum andan itibaren, bu elim terörist saldırı nedeniyle en derin üzüntülerimi ilettim. Türk halkının yanında olduğumu gösteren duygularımı mesaj olarak belirttim. Abdullah Öcalan hava alanında İtalya'ya giriş yaparken yakalanmıştır. Bizim için Öcalan, yaşayan en kötü teröristlerden biridir. İtalyan hükümetinin bu Öcalan'la hiçbir ilgisi yoktur, bu terörizmle de. Şu andaki ilişkilerimizin sıcaklığı da bunun bir ifadesidir. Biz PKK'ya karşı yapılan mücadelede Türkiye'nin ve Türk halkının tamamen yanındayız.''

Vali Halil İbrahim Daşöz, Marsili'ye plaket vererek, kayısı armağan etti. Marsili ise Daşöz'e, İtalyan kazı heyetlerinin Türkiye'de yaptıkları çalışmaları anlatan ve İtalyan Büyükelçiliği tarafından Türkçe ve İtalyanca olarak bastırılan bir kitap sundu.

Büyükelçi Marsili, daha sonra Belediye Başkanı Cemal Akın'ı ziyaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*