İtalya, Türkiye'yi son sıraya koydu

İtalya, Türkiye'yi son sıraya koydu.8951
  • Giriş : 13.03.2008 / 00:00:00

İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D’Alema, AB’nin genişleme süreci açısından, Türkiye’den önce Balkan ülkelerine öncelik tanınmasının daha isabetli olacağını savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

D’Alema, İtalyan Sky televizyonunda bu akşam yayımlanan bir söyleşide, AB’ye Balkan ülkelerinin mi yoksa Türkiye’nin mi daha önce alınmasına ilişkin bir soruyu, “Benim kanaatime göre, AB’ye önce Balkan ülkeleri, sonra Türkiye alınmalıdır. Doğal olanı budur" diye yanıtladı.

D’Alema, örgütlü suçlar, insan ve uyuşturucu ticareti açısından Balkanların sorunlu bir bölge olduğunu da anımsatarak, “Genişleme sürecinde, öncelik Balkan ülkelerinin olmalı. Batı Balkan ülkelerini, AB’ye taşımamız gerekiyor" diye konuştu.

D’Alema, Kosova’nın bağımsızlığına da değinerek, şunları söyledi:

“Balkan ülkelerinin Avrupa’ya alınmaları, Belgrad ile Priştine arasında anlaşma sağlanmasından geçecektir. Taraflar arasında kesintiye uğramış durumdaki diyaloğun bir an önce başlamasını, bir anlaşma üzerine yoğunlaşılmasını umuyorum. Bu hem Sırbistan, hem de Kosova için geçerli."

İtalya Dışişleri Bakanı D’Alema, uzlaşmanın şart olduğunu ifade ederek, “Tam bağımsızlığını ilan eden Kosova, halen uluslararası gücün himayesinde. Sırbistan’la bir anlaşma sağlayamazsa, hemen Birleşmiş Milletler üyesi haline gelebileceğini sanmıyorum. Dolayısıyla her iki taraf da anlaşmaya yanaşmak durumundadır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious