İtalya Başbakanı Prodi'nin istifa etmesi bekleniyor

  • Giriş : 24.01.2008 / 23:14:00

İtalya'daki merkez sol koalisyonun bu akşam Senato'dan güvenoyu alamaması üzerine, Başbakan Romano Prodi'nin bu gece istifa etmesi bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Prodi liderliğindeki merkez koalisyonun İtalya'daki iktidarı, Senato'da bu akşam yapılan güvenoyu oylamasının, 156 evet oyuna karşılık 161 hayır oyuyla kaybetmesinin ardından sona ermiş bulunuyor.

Oylamada 1 senatör çekimser oy kullanırken, 3 senatör oylamaya katılmamayı tercih etti.

Prodi'nin Nisan 2006'daki genel seçimleri 25.000 oyluk (0,06'lık) bir farkla kazanmasıyla başlayan iktidarı, koalisyon ortakları arasındaki görüş ayrılıklarına 21 ay dayanabildi.

Prodi'nin, Nisan 2006'daki genel seçimlerinden sonra kurduğu ilk hükümetin ömrü 281 gün sürmüştü. Hükümetin, Afganistan ve dış politika konusunda hazırladığı önergenin 21 Şubat 2006'da Senato'dan geçememesi üzerine Prodi istifa etmişti.

Bu ilk kriz, Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'nun, siyasi partilerle görüşmelerden sonra Prodi'nin istifasını parlamentoda güvenoyu tazelemesi koşuluyla geri çevirmesiyle çözümlenmişti.

Merkez sol koalisyon, Prodi'nin önce Meclis'ten, ardından da Ssenato'da 19 Mayıs 2006'da 165 evet, 155 hayır oyuyla güvenoyu almayı başarmasının ardından, iktidarını sürdürme imkanına kavuştu.

Ancak merkez sol koalisyon arasındaki görüş ayrılıkları bu yeni süreçte de devam etti. Kriz, Adalet Bakanlığı görevinden istifa eden Clemente Mastella liderliğindeki Avrupacı Demokratlar Birliği'nin koalisyondan çekildiğini açıklamasıyla tetiklendi. Prodi'yi güvenoyu tazelemek zorunda bırakan kriz, Meclis'teki yeterli sandalye sayısı sayesinde atlatılabildiyse de Senato'daki rizikolu oylamaya takıldı. Hükümet bugün Senato'dan güvenoyu alamayınca, Prodi 2006 seçimleri sonrasındaki ilk istifasının ardından yeniden üstlendiği başbakanlık görevinden de 251 gün sonra yine istifa etmek zorunda kalıyor.

PRODİ, 1997 VE 1998'DE DE İSTİFA ETMİŞTİ

Prodi'nin daha önce 1997 ve 1998'deki istifa kararlarında da koalisyon ortakları arasındaki anlaşmazlıklar belirleyici bir rol oynamıştı.

İtalya'da 18 Mayıs 1996 tarihindeki seçimlerden sonra başbakanlık koltuğuna ilk kez oturan Prodi, yaklaşık 1,5 yıl sonra istifa etti.

O dönemde Prodi'nin hazırladığı bütçe, koalisyon ortaklarından Yeniden Komünist Yapılanma Partisi'nin (YKYP) itirazıyla karşılaşmış, Prodi bunun üzerine 9 Ekim 1997'de Cumhurbaşkanına istifasını sunmuştu.

YKYP'nin o dönemdeki Genel Başkanı Fausto Bertinotti, 10 Ekim'de yeni bir uzlaşmaya razı olduğunu açıklayınca, hükümeti kurma görevi yine Prodi'ye verilmiş, Prodi, 16 Ekim 1997'de kurduğu yeni hükümete güven oyu alarak, görevine devam etmişti.

Prodi, başbakanlık kariyerindeki ikinci istifasını ise 1998'de yaşadı.

Prodi'nin YKYP ile yaşadığı anlaşmazlıklar, hükümetin 9 Ekim 1998'de Meclis'te 312 evet'e karşı 312 hayır oyuyla güven oylamasını kaybetmesiyle sonuçlanmış ve Prodi istifa etmişti.

Dönemin Cumhurbaşkanı Oscar Luigi Scalfaro, 13 Ekim'de Prodi'yi tekrar yeni bir hükümet kurmakla görevlendirmiş, ancak Prodi yeni hükümeti kuramayacağını anlayınca görevi 15 Ekim'de Cumhurbaşkanına iade etmişti.

Bundan sonra 16 Ekim'de merkez sol adına hükümeti kurma görevi verilen Massimo D'Alema, 21 Ekim'de yeni bir hükümet kurarak ilk kez başbakanlık koltuğuna oturmuştu.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious