İtalya tribün terörünü bitirmekte kararlı!

  • Giriş : 04.02.2007 / 00:00:00

Catania-Palermo arasında oynanan olaylı derbi maçıyla birlikte, futbolun tatil edilmesinin ardından, İtalya İçişleri Bakanı Amato oldukça sert konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amato, bugün La Repubblica gazetesine verdiği demeçte, Catania'daki olaylarda bir polisin ölmesinden, yüze yakın kişinin yaralanmasından büyük üzüntü duyduğunu dile getirerek, “Kendimizin öldürülmesine seyirci kalamayız. Futbolu tatil etme pahasına da olsa, şiddetin kökünü kazıyacağız. Gerekli her önlem alınacaktır. Bu insanlara, artık kendilerine dur diyeceğimizi göstereceğiz” dedi.

Amato, fanatik taraftarlara göz açtırmama konusunda kararlı olduklarını belirterek, “Yapılması gereken ilk iş, şiddet olaylarının kökünü kazımak ve failleri mutlaka cezalandırmak. Bu insanların, taraftarken katile dönüştüklerinde, kurtulamayacaklarını anlamaları lazım” diye konuştu.

İçişleri Bakanı Amato, şiddetin sadece güvenlik önlemleriyle engellenemeyeceğinin bilincinde olduklarına da değindi.
Amato, İtalya'nın şiddet olgusuyla yüzleşmek durumunda olduğunu da şu sözlerle dile getirdi: “Şiddetle yüzleşmemiz lazım. Şiddete bu denli eğilimli olma, her maçta bir adam öldürülmesini umursamama karşısında, harekete geçmek zorundayız. Yöneticilerden siyasilere, eğitimcilerden piskoposlara varana dek herkes, şiddetin neden kaynaklandığı üzerine kafa yormalı.”

İtalya Futbol Federasyonu'nun olaylı maç sonrasında futbolu tatil etmesini olumlu karşıladığını da belirten Amato, “Umarım, milli maç dahil olmak üzere tüm Futbol karşılaşmalarının tatil edilmesinin ne anlama geldiğini anlamışlardır. Çünkü hadise son derece açık: Birileri, böyle devam edilirse, Futbol maçı diye bir şeyi asla seyredememe riskiyle karşı karşıya olduklarını idrak etmek durumunda” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious