İtalya Türk televizyonlarına el koydu

İtalya Türk televizyonlarına el koydu.6506
  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

İtalya'nın Trieste limanında Türkiye'den giden 856 adet LCD ekran televizyona, korsan üretim olduğu gerekçesiyle el konulduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Açıklamaya göre, Türkiye'den yola çıkan bir araçta ele geçirilen televizyonların Hollanda'ya götürülmek istendiği belirtildi.

İtalya'daki Mali Polis yetkilileri, yapılan incelemeler neticesinde araçta bulunan LCD televizyonların taklit bir patentle korsan yöntemlerle üretilmiş olduğunun anlaşıldığını ileri sürdüler. Mali Polis, korsan üretim gerekçesiyle televizyonlara el koyarken, Trieste Cumhuriyet Savcılığının da olayda başka bir suç unsuru bulunup bulunmadığını saptamak üzere soruşturma başlattığı bildirildi.

“ÇİN İLE ARALARINDA DANIŞIKLI DÖVÜŞ VAR, DAYAĞI BİZ YİYORUZ”

Profilo Telra Üst Yöneticisi (CEO) ve Elektronik Cihazlar İmalatçıları Derneği (ECİD) Başkan Yardımcısı Göksen Körezlioğlu, konuyla ilgili AA'ya yaptığı açıklamada, Avrupa'da şimdiye kadar Türkiye hakkında bu konuyla ilgili iki kez anti damping soruşturması açıldığını ve ikisinin de beraatle sonuçlandığını hatırlattı.

Avrupalı firmaların üretimden çıkmasına rağmen elindeki lisans ve patent haklarıyla gelir elde etme peşinde olduğunu ifade eden Körezlioğlu, şöyle konuştu:

“Ne yazık ki bu bedellere Türk üreticileri olarak mahkumuz. Avrupalılar, oraya sattığımız her televizyondan para istiyor. Ama bunu sadece Türk firmalardan talep edebiliyorlar. Örneğin aynı şeyi Çin'e uygulamıyorlar. Çünkü aralarında danışıklı dövüş var. Biz de bunun dayağını yiyoruz. Avrupalı büyükler Çin'de üretime geçmek istiyor, Çin de AB'ye girmek istiyor. Avrupalılar ahbap çavuş ilişkisinden dolayı görmezlikten geliyor. Her zaman 'tu kaka Türkler' hesabı bizim üstümüze geliniyor.”

Körezlioğlu, Avrupa'nın yıllardır bu konuda Türkiye ile uğraştığını ve resmen orada engellemeyle karşılaştıklarını kaydederek, Profilo'nun da mallarının zaman zaman mercek altına alındığını, ancak işin arkasında herhangi bir yanlışın olmadığının belgeleriyle ispat edilmesiyle işlerine devam ettiklerini vurguladı.

“AĞAÇLARI SAYARKEN ORMANI KAYBEDİYORUZ”

Zorda olan ve iflas eden Avrupalı üretici firmaların, bunun Türk firmalarının üretiminden ve bu pazara girmesinden kaynaklandığını iddia ettiklerini belirten Körezlioğlu, İtalya'da iflas eden Formenti'nin bu gerekçeyle bütün Türk televizyon üreticilerini mahkemeye verdiğini, bu nedenle İtalyanların Türkiye'den giden malları gümrüklerinde daha fazla mercek altına almaya başladıklarını söyledi.

Göksen Körezlioğlu, Türk üreticiler olarak herhangi bir patent hakkını ihlal etmediklerini ve tamamen menşeine uygun mallar gönderdiklerini dile getirerek, ”Bu konuda arkamız sağlam, ama Avrupa özellikle İtalya çok üzerimize geliyor” dedi.

Avrupa ve Çin arasındaki yaklaşım nedeniyle gelecekte Türk üreticilerinin zora girebileceğine dikkat çeken Körezlioğlu, “Bunun önüne geçmek için öncelikle Türkiye'nin kendi çöplüğündeki koşulları düzeltmesi lazım. Bugün Türkiye sanayicilik yapmak açısından iyi bir ülke değil. Üretimin üzerindeki maliyetlerle ilgili koşullar böyle devam ettiği sürece rekabet gücümüzü kaybederiz. Biz ağaçları sayarken ormanı kaybediyoruz” diye konuştu.

“TAMAMEN TARİFE DIŞI ENGELLEMELER, MİDE BULANDIRIYOR”

ECİD Başkanı Maral Öztekin de İtalya'da son karşılaşılan durum ve benzeri sorunların tamamen tarife dışı engellemeler olduğunu, hiçbir şekilde yasa dışı bir durumun söz konusu olmadığını ifade etti.

Türk üreticilerin Gümrük Birliği anlaşmaları çerçevesinde ve AB normlarına uygun ihracat yaptığına dikkat çeken Öztekin, “Bu tip engellemeler sadece işi geciktiriyor, mide bulandırıyor. Hiçbir zaman onlardan çekinmiyoruz” dedi.
Öztekin, televizyonda Beko, Vestel ve Profilo'nun Avrupa'da pazar paylarını yüzde 60'lara kadar çıkardığına işaret ederek, “Türk firmalarının ezici hakimiyeti karşısında başka türlü rekabet edemiyorlar. Kalitede, fiyatta rekabet edemiyorlar. Bizim kalitemiz de gittikçe kendini daha çok kanıtlıyor” diye konuştu.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious