İtalya'da ana muhalefet depremi

İtalya'da ana muhalefet depremi.7178
  • Giriş : 17.02.2009 / 22:15:00

İtalya'da, merkez sol muhalefetin Sardinya Adası'ndaki yerel seçimlerde aldığı ağır yenilginin ardından Valter Veltroni'nin Demokrat Parti'nin (DP) liderliğini bırakmasının yankıları sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Valter Veltroni, bugün partideki kurmaylarına hitaben yaptığı konuşmada, ''Genel başkanlıktan, partinin selameti için istifa ediyorum'' dedi.

Veltroni, istifasını, DP'nin Sardinya Adası'ndaki ağır yenilgiyi değerlendirmek üzere bugün öğle saatlerinde yaptığı toplantıda sundu. Parti yetkililerinin, önce istifa dilekçesini reddettikleri, ancak Veltroni'nin ısrarlı davranması karşısında geri adım attıkları öğrenildi.

partililere hitaben Veltroni, merkez solda birlik arayışının ürünü olan DP'nin geleceği için Sardinya Adası'nda yerel seçimde alınan yenilginin sorumluluğunu üstlendiğini belirterek, ''Yenilgide, bana ait olan ve olmayan tüm sorumluluğu üstleniyorum. Kendi kendimize kötülük ettiğimiz yeter. DP projesine öteden beri inanmış biri olarak bu projenin kurtuluşunu sağlamak için de istifa ediyorum'' diye konuştu.

Veltroni, geri almayacağını belirttiği istifa kararının gerekçelerini açıklamak üzere yarın öğle saatlerinde bir basın toplantısı düzenleyecek.

Muhtelif eğilim ve akımları bünyesinde barındıran DP, öteden beri genel başkanlıkla ilgili tartışmalara sahne olmaktaydı. Nisan 2007'deki genel seçimler, Veltroni liderliğinde katılan merkez solun, iktidarı Silvio Berlusconi liderliğindeki merkez sağa kaptırmasıyla sonuçlanmıştı.

Merkez solun kalelerinden biri olan Sardinya Adası'nda, merkez solun bölge yönetimi başkanlığı seçimlerini de ağır bir yenilgiyle yitirmesi, bugün Veltroni'nin istifa kararı almasına neden olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*