İtalya'da cumhurbaşkanı parlamentoyu feshediyor

İtalya'da cumhurbaşkanı parlamentoyu feshediyor.7178
  • Giriş : 05.02.2008 / 16:45:00

İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, bu akşam parlamentoyu feshederek, ülkeyi genel seçime götürecek süreci resmen başlatmaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Napolitano, Senato Başkanı Franco Marini'den TSİ 19.00'da, Meclis Başkanı Fausto Bertinotti'den ise TSİ 20.00'de Quirinale Sarayında hazır bulunmalarını istedi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Marini ve Bertinotti'nin İtalyan Anayasası'nın 88. maddesi doğrultusunda Quirinale Sarayına davet edildikleri duyuruldu.

Anayasa'nın 88. maddesinde, "Cumhurbaşkanı, ilgili başkanlarıyla yapacağı görüşmelerden sonra, parlamentoların (Senato ve Meclisin) birini veya her ikisini de fesheder" deniliyor.

İtalya'da parlamentonun resmen feshedilmesinin ardından, erken genel seçim için tarih belirlenmesi gerekecek.

Genel seçimler için büyük bir olasılıkla 6 Nisan veya 13 Nisan tarihinin tercih edilmesi bekleniyor.

İtalya'da en son genel seçim Nisan 2006'da yapılmıştı. Ancak 2006'da kıl payı bir zaferle seçimleri kazanan Romano Prodi liderliğindeki merkez sol koalisyonun ömrü fazla uzun sürmedi.

Yaklaşık 3 haftadır süren hükümet krizi, erken genel seçim kararıyla sonuçlandı.

Hükümet krizi, Prodi'nin koalisyon ortaklarından Avrupacı Demokratlar Birliği Genel Başkanı Clemente Mastella'nın 16 Ocak 2007'de Adalet Bakanlığı görevinden istifasıyla başlamıştı. Bu partinin ayrılmasıyla, Prodi güvenoyu tazelemek zorunda kaldı. Hükümet Meclisten güvenoyu alsa da, 24 Ocakta Senatodan güvenoyu alamayınca, Prodi istifa etti.

Cumhurbaşkanı Napolitano'nun Senato Başkanı Marini'ye seçim reformunu yapma amacıyla bir geçici hükümet kurdurma girişimi de başarısızlıkla sonuçlandı.

Bu durumda İtalya, 2006'daki son genel seçimden yaklaşık 2 yıl sonra, erken seçimle yeniden sandık başına gitmek zorunda kalacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious