İtalya'da futbol yeniden başlıyor

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

İtalya'da Catania-Palermo arasında oynanan olaylı derbi sonrasında tatil edilen Birinci ve İkinci lig maçlarında, hafta sonundan itibaren perde yeniden açılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Serie A'da cumartesi ve pazar günü 23. hafta maçları oynanacak. Ligin tatil edilmesi nedeniyle oynanamayan 22. hafta maçlarının telafisi ise 13 Şubat Salı günü yapılacak.

Bakanlar Kurulu, bugün TSİ 18.00'de olağanüstü toplanarak, futbolda şiddetle mücadele amacıyla benimsenen ek önlemler paketini kararnameye dönüştürecek. Ek önlemler doğrultusunda, gece maçlarının oynanmasının da artık mümkün olmayacağı öğrenildi. Hükümet, kulüplerden gelen itirazlara karşın, normlara uygun durumda olmayan statlarda maçları seyircisiz oynatma konusundaki ısrarını sürdürüyor. Serie A ve Serie B takımlarının kullandığı toplam 37 stadın 29'unda maçlar büyük olasılıkla seyircisiz oynanacak. Maçların hangi statlarda seyircisiz oynanacağı, kararnamenin kabulünün ardından İtalya Futbol Federasyonu (FİGC) tarafından netleştirilecek.

Serie A'da normlara tümüyle uygun durumdaki Roma, Palermo, Torino ve Siena'nın yanı sıra, çok az eksiklikleri bulunduğu için normlara uygun hale gelmiş sayılabilecek Cagliari, Messina, Reggio Calabria, Parma, Cenova ve Empoli'deki statlarda da maçların seyircili oynanmasına izin verilmesi bekleniyor.

Eksikleri tamamlamaya yönelik çalışmaların halen devam ettiği Milano, Floransa ve Livorno'daki statların durumu ise belirsizliğini koruyor.

Bu üç kentteki statların durumu yarından itibaren yapılacak değerlendirmeler sonucunda karara bağlanacak. Kararın menfi olması durumunda, Milano San Siro Stadı'nı kullanmakta olan takımlardan FC Inter Şampiyonlar Ligi'ndeki, AC Milan ise UEFA Kupası'ndaki maçlarını da seyircisiz oynamak zorunda kalacaklar.

Bakanlar Kurulunda onaylanacak kararname, şiddet olaylarına karıştıkları belirlenen taraftarların ''toplumsal tehlike'' gerekçesiyle uygulanan maç yasağının süresini de 7 yıla yükseltilmesini öngörüyor. Maç yasağı, yeni kararnameyle birlikte, 18 yaşından küçükler için de uygulanabilecek.

İtalya'da statlara ilişkin güvenlik normlarını düzenleyen 2005 yılına ait kararname, konuya ilişkin düzenlemeleri seyirci kapasiteleri 10 binin üzerinde olan statlarla sınırlı tutmaktaydı. Kararname engeline takılmak istemeyen pek çok kulüp de seyirci kapasitelerin 10 binin altında göstermekteydi.

Bugün kabul edilecek olan kararnamenin, söz konusu hileleri de ortadan kaldırması bekleniyor. Büyük bir olasılıkla, kapasiteleri 10 binin altında gösterilen statlar için de maçı seyircili oynayabilmek için normlara uygun hale getirilmiş olma şartı getirilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious