İtalya'da G-8 öncesi gerilim

İtalya'da G-8 öncesi gerilim.12628
  • Giriş : 07.07.2009 / 15:13:00

İtalya'nın L'Aquila kentinde yarın başlayacak G-8 zirvesi arifesinde, güvenlik birimleri ile küreselleşme karşıtı göstericiler arasındaki gerilimde tırmanış gözleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Liderlerin gelişi nedeniyle Roma ve zirvenin yapılacağı L'Aquila olağanüstü güvenlik önlemlerine sahne olurken, İtalyan güvenlik birimlerinin gözaltına aldığı gösterici sayısı 36'ya ulaştı.

Roma'da gözaltına alınan göstericiler arasında, 1'er Polonyalı, Fransız ve İsviçreli, 2 Alman ve 4 İsveçli olmak üzere dokuz yabancı uyruklunun da bulunduğu açıklandı.

Başkent Roma'da Tiburtina ve Ostiense caddelerinde, ayrıca Tiber ırmağı civarında G-8'i protesto girişiminde bulunan küreselleşme karşıtlarının lastik yakma ve çöp konteynırlarını ateşe verme girişimleri polisin müdahalesiyle karşılaştı.

G-8 zirvesini protesto çerçevesinde, Roma'da iki üniversitede öğrencilerin dün başlattıkları işgal eylemi bugün de devam etti. Küreselleşme karşıtı göstericilerin bazılarının üniversite kampüslerinde birikmeleri de dikkati çekti.

L'Aquila kentinde ise güvenlik birimlerinin bugün yaptıkları kontroller sırasında, araçlarında sopa ve beyzbol sopası bulunan 5 Fransız vatandaşı hakkında suç duyurusunda bulunulduğu açıklandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*