İtalya'da generale 2 yıl hapis cezası

  • Giriş : 21.12.2008 / 15:31:00

İtalyan askerlerinin 12 Kasım 2003 tarihinde Irak'ın Nasıriye kentinde maruz kaldığı saldırıya ilişkin Roma Askeri Ceza Mahkemesinde görülen davanın ilk aşaması sonuçlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Askeri mahkeme, Nasıriye'deki birliğin komutanı General Bruno Stano'yu üssün korunması için yeterli güvenlik önlemi almadığı gerekçesiyle iki yıl hapis cezasına mahkum ederken, üsteki jandarmaların komutanı Albay Giorg Di Pauli'nin de 12 Mart 2009'da yargılanmasını kararlaştırdı.

General Vincenz Lops hakkında ise saldırı tarihinde komuta görevini Stano'ya devretmiş olduğu göz önüne alınarak, suçun sübut bulmadığı gerekçesiyle beraat kararı verildi.

Askeri savcılık, saldırıya ilişkin incelemeler neticesinde hazırladığı iddianamede, Stano hakkında 1 yıl, Lops hakkında 10 ay hapis cezası istemiş, Albay Di Pauli'nin de yargılanması talebinde bulunmuştu.

General Stano'nun avukatları, iki yıl hapis cezasını şaşkınlıkla karşıladıklarını, kararı temyiz edeceklerini açıkladı.

Nasıriye'de 3 bin 500 kilogram patlayıcı yüklü kamyonla İtalyan askerlerinin bulunduğu üsse yapılan saldırıda 17'si asker, 2'si de sivil olmak üzere 19 İtalyan ile 9 Iraklı hayatını kaybetmişti. Saldırının mimarı olarak nitelenen Ebu Ömer El Kürdi, yakalanarak idama mahkum edilmiş ve cezası infaz edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*