İtalya'da hükümet futbola el koydu

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

Catania-Palermo derbisinin ardından, Romano Prodi, stadyumlardaki şiddeti engelleyebilmek amacıyla yeni önlemler paketi hazırlanmasını kararlaştırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Prodi, bugün Bologna'da yaptığı açıklamada, ''Ne tür önlemler alacağımızı henüz netleştirmedik ama tavrımızın kararlı olacağı kesin. Mevcut durum, kapsamlı bir önlemler paketiyle köklü bir değişikliğe uğrayacak'' dedi.

Prodi, İtalya İçişleri Bakanı Giuliano Amato ve Gençlik Spor Bakanı Giovanna Melandri'nin pazartesi gününden itibaren gerekli çalışmaları başlatacaklarını belirterek, ''Uzun vadeli önlemleri saptamak için kolları sıvayacaklar'' diye konuştu.

Prodi, Catania'da dün taraftarlar ve güvenlik birimleri arasında çıkan olaylarda bir polisin yaşamını yitirmesinin ardından, İtalya Futbol Federasyonu'nun (FİGC) tüm Futbol karşılaşmalarını tatil etmesinin, yerinde bir karar olduğuna da değildi.

- "SPOR UYGARLIĞIN BİR İFADESİ OLMALI" -

Prodi, söz konusu kararı, ''Ciddi bir tefekkür ve meditasyon için olumlu bir adım'' diye niteledi. Prodi, sporun bir ülkenin uygarlık göstergesi olduğuna da değinerek şöyle konuştu: ''İnsanlar, olumlu adımlar atılacağını anlamalıdırlar. Ülke, sporun, hele hele bu tarihi dönemde özellikle sporun da dikkate alınması gerektiğini bilmeli. Spor, ülkemizdeki uygarlığın, olgunluğun ve ciddiyetin ifadesi olmalıdır.''

İtalya Gençlik ve Spor Bakanı Melandri ise Futbol müsabakalarının yeniden başlayabilmesinin, ancak yeni önlemler paketinin tamamlanması sonrasında mümkün olacağını belirterek, ''Bu drama artık bir son verebilmek için, iyi ve doğru stratejileri hep birlikte belirlemediğimiz sürece, Futbol karşılaşmaları da oynanmayacak'' diye konuştu.

Sicilya adasında Catania-Palermo arasında dün gece oynanan derbi karşılaşmasında çıkan olaylarda, 38 yaşındaki Filippo Raciti adlı polis taraftarların attığı bir kağıt bomba neticesinde yaşamını yitirmiş, yüze yakın kişi de yaralanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious