İtalya'da hükümet krizi

  • Giriş : 21.02.2007 / 00:00:00

İtalya'da, Senatoda bugün yapılan oylamada, merkez sol koalisyonun hezimete uğramasıyla birlikte hükümet krizi tartışmaları başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İtalya’da Romano Prodi hükümetinin dış politikasına ve Afganistan’daki İtalyan askerlerinin gelecek altı aylık süreçte finansmanına ilişkin önergeye ilişkin olarak Senatoda bugün yapılan oylamada, merkez sol koalisyonun hezimete uğramasıyla birlikte hükümet krizi tartışmaları başladı.

Senato’daki oylama sonucu konusunda, bugün Bologna’da bulunan Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano’ya bilgi verildiği öğrenildi. Prodi liderliğindeki merkez sol koalisyonunun, Senatodaki hezimet sonrasında bir durum değerlendirmesi yapması bekleniyor. Merkez sağ muhalefet ise hükümetin istifa etmesini ve derhal erken seçime gidilmesini istiyor.

Başbakan Romano Prodi, konuya ilişkin bir ilk değerlendirme yapmak amacıyla, Başbakanlık binası olarak kullanılan Chigi Sarayında koalisyon ortaklarının önemli isimleriyle bir araya geldi. Toplantıya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Massimo D’Alema’nın yanı sıra Solun Demokratları Partisinin Genel Başkanı Piero Fassino ve Papatyalar Hareketinin Genel Başkanı Francesco Rutelli’nin de katıldığı öğrenildi.

"İSTİFA OLACAKSA, HERKESİN İSTİFASI GEREKİR"
İtalya Adalet Bakanı Clemente Mastella, Senatodaki oylamayı kaybetmelerinin ardından bir durum değerlendirilmesi yapmalarının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Mastella, "Şimdi bir durum değerlendirmesi yapmamız gerekecek. Ortada siyasi bir kriz mi var, yoksa sadece aritmetiksel bir kriz mi? Bunun değerlendirmesini yapmamız gerekecek" dedi.

Mastella, muhalefetin "en azından Dışişleri Bakanı D’Alema’nın istifa etmesi gerekeceği" yönündeki görüşlerinin hatırlatılmasına karşılık olarak ise "Eğer bir istifa olacaksa, sadece bir kişinin değil, herkesin istifası gerekir" diye konuştu.

Mastella, şimdi geniş tabanlı yeni bir hükümet oluşturmanın gündeme gelip gelmeyeceğine ilişkin soruyu ise "Şimdi bunu konuşmanın zamanı değil" diye yanıtladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious