İtalya'da Konya konuşuldu

  • Giriş : 26.11.2006 / 00:00:00

İtalya'nın Brescia şehrinde düzenlenen atölye çalışmasında Konya ve Konya'da yatırım imkanları konuşuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Birkaç yıldır İtalya ile geliştirilmeye çalışılan bağlantılar bir yandan sanayici ve işadamları ziyaretleri, öte yandan da Selçuk Üniversitesi'nin öğretim üyesi ve öğrenci değişimi programları kapsamında yürütülmekteydi. Bu kapsam içerisinde KSO Yönetim Kurulu Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri hem Türkiye hem de Konya'ya yatırım yapılması konusunda değişik İtalyan şehirleri ile bağlantı kurmuşlar ve uluslararası toplantılarda tebliğler sunup, yatırımcıları Konya'ya davet etmişlerdi.

Bu girişimlerin bir uzantısı olarak da iki yıldır hazırlığı yapılan bir toplantı geçtiğimiz günlerde İtalya'nın Brescia şehrinde gerçekleştirilmiş oldu. Tam bir gün sadece Konya üzerine konuşmaların yapıldığı atölye çalışmasına bir çok İtalyan işadamının yanı sıra, İtalya Ekonomi Bakanlığı, Uluslararası denetim firması KPMG, Dünya Ticaret Merkezi (WTC), İnsan Kaynakları Şirketi Logos, İtalya İşadamları Derneği ve Brescia Üniversitesi'nden yetkililer de katıldı. Brescia Üniversitesi ile WTC İtalya'nın Brescia ayağı toplantının eve sahipliğini yaptı.

Özellikle uluslararası sosyal sorumluluk ve sürdürülebilir kalkınma üzerinde duran konuşmacılar bu kapsam içerisinde Konya'nın taşıdığı öneme ve sunduğu fırsatlara dikkat çektiler. Brescia Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim üyelerinden Prof. Angelo Santagostino'nun moderatorlüğünde yapılan atölye çalışmasında Konya'nın geleneksel değerlerle çağdaş kalkınma modelini nasıl bir araya getirip sanayi ve ticarette atılım yaptığı konusu da masaya yatırıldı.

Konya'dan toplantıya katılan Selçuk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı ve Konya Sanayi Odası Avrupa Birliği Danışmanı Doç. Dr. Şaban Çalış bir yandan Konya modelini anlatırken, bir yandan da Konya'daki yatırım imkanlarını tanıtıp özellikle de KSO Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil'in "Yatırıma Davet" çağrısını iletti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious