İtalya'da mültecilerle polis çatıştı

İtalya'da mültecilerle polis çatıştı.14413
  • Giriş : 18.02.2009 / 16:38:00

İtalya'nın Lampedusa adasındaki mülteci ağırlama merkezinde çıkan isyan, göçmenlerle güvenlik güçlerini karşı karşıya getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Ülkenin güneyindeki adada güvenlik birimlerinin, yaklaşık 300 Tunuslu göçmenin barındığı merkezden 107 göçmeni ülkelerine geri göndermek üzere alma girişimi fiyaskoyla sonuçlandı. Mültecilerin, arkadaşlarının alınmasını engelleme amacıyla açlık grevi başlatmalarının ardından polise de direnmeleri üzerine iki taraf arasında çatışma çıktı.

Polisin isyanı yatıştırmak için göz yaşartıcı bomba kullandığı çatışma sırasında hafif yaralandıkları belirtilen onlarca göçmen hastanede tedavi altına alındı. Yaralılardan bazılarının çıkan yangından zehirlendikleri de kaydedildi.

Lampedusa Belediye Başkanı Dino De Rubeis, olaydan sonra yaptığı açıklamada, "Mülteci merkezindeki yangının neden olduğu zehirli duman kent merkezine kadar ulaştı. Suların da kirlenmesinden endişe ediyoruz. Hükümet, bu mülteci merkezini derhal tahliye etmeli" diye konuştu.

De Rubeis, Başbakan Silvio Berlusconi ve İçişleri Bakanı Roberto Maroni'nin göçmenlere yönelik uygulamalarını da eleştirerek, "Hükümet, bu merkezi, adeta bir toplama kampına dönüştürdü. Göçmenler perişan vaziyetteler. Alevler on metreye kadar yükseldi. Hiç kimsenin ölmediğine şükretmemiz lazım" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*