İtalya'da ölü sayısı 27 oldu

İtalya'da ölü sayısı 27 oldu.14413
  • Giriş : 06.04.2009 / 10:19:00

İtalya'daki depremde ölü sayısı 27'ye yükseldi. Enkaz kaldırma çalışmaları devam ederken, sayının artacağına da kesin gözüyle bakılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İtalyan Sivil Savunma Teşkilatının ilk tahminlerine göre, bu gece meydana gelen deprem yaklaşık 10 bin binanın zarar görmesine ve binlerce kişinin evsiz kalkmasına yol açtı. Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Guido Bertolaso, bu sabah Roma'dan deprem bölgesine hareketinden önce, depremzedelere yardım amacıyla hükümetin milli seferberlik kararı alacağını açıkladı.

Bertolaso, "Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığıyla görüştüm. Başbakan Berlusconi, gece meydana gelen deprem nedeniyle en kısa sürede milli seferberlik kararı alacak ve bu acil durumun idaresi için beni olağanüstü komiser olarak atayacak" dedi.

Bertolaso, Roma'ya 90 km mesafedeki L'Aquila'da meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremi, "İtalya'nın milenyumun başlamasından bu yana tanık olduğu en büyük facia" olarak niteledi ve "Bu, geçmişte Umbria ve Marche'de meydana gelen depremleri andıran, belki onlardan da vahim bir facia. Haftalarca ülke gündemimizi meşgul edecek" diye konuştu.

Roma'dan yardım konvoyları deprem bölgesine hareket ederken, depremzedeler için çadır kentler oluşturma çalışmaları da başladı.

L'Aquila kenti dışında depremden en fazla zarar gören yerleşim merkezlerinin Roio Coggio, Massa, Paganica ve Fossa beldeleri olduğu kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*