İtalya'da oy pusulası seçmenin kafasını karıştırdı

İtalya'da oy pusulası seçmenin kafasını karıştırdı.10354
  • Giriş : 07.04.2008 / 10:06:00

İtalya'da 13-14 Nisanda yapılacak genel seçim yaklaştıkça, siyasi partilerin üslupları da sertleşmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Genel seçime Silvio Berlusconi önderliğindeki Özgürlükçü Parti'yle ittifak halinde girecek olan Kuzey Birliği Partisi (KBP) lideri Umberto Bossi, oy pusulalarının seçmende kafa karışıklığı yaratabilecek biçimde hazırlanmış olmasını "domuzluk" olarak niteledi.

Bossi, dün Verbania'daki seçim mitinginde, merkezi hükümetin oy pusulalarını kasten böyle hazırladığını ileri sürerek, "Romalıların yaptığı tam bir domuzluk. Bu oy pusulalarıyla seçim yapılamaz. Bu domuzluğa karşı, şer ekseni merkeziyetçi Romalılara karşı gerekirse silahlara da sarılabiliriz" dedi.

Seçmenlerin, mevcut oy pusulalarında mührü nereye basmaları konusunda son derece dikkatli olmaları gerektiğine değinen Bossi, "İçişleri Bakanlığı'nın hazırlattığı oy pusulaları, kargaşa yaratarak seçimi engellemeyi amaçlıyor. Ama Venetolular, Piemonteliler, Lombardialılar bu hilebazlığa müsaade etmeyeceklerdir" diye konuştu.

İtalya'nın merkezi yönetimden federal bir yapıya geçmesi gerektiğini savunan Bossi, ülkeyi seçime götüren merkez-sola da yüklenerek, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Romalılar, komünistler, oy pusulası tuzağı da dahil olmak üzere seçimi engellemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Komünistler hiç değişmediler. Bunlar demokrasi karşıtı şer eksenleridirler. Oy pusulalarının bir örneğini, göz atması için Cumhurbaşkanına da gönderdik".

Bossi, iktidara geldiklerinde İtalya'nın kuzeyindeki bölgeleri merkezi Roma hükümetine muhtaç hale gelmekten kurtarma vaadinde de bulunarak, şöyle konuştu:

"Sanayi, halk ve İtalya'nın sorunlarını çözebilecek bir hükümet kuracağız. Federalizmi gerçek anlamda uygulayacağız. Federalizmi hiç kimse ağzından düşürmese de gerçek anlamda sadece biz teşvik ettik. Yeni bir vergi yasasıyla, toplanan verginin yüzde 80'inin kuzeyde kalmasını sağlayacağız. Böylece, şapkamızı elimize alıp Roma'dan sadaka dilenmek durumunda kalmayacağız".

-OY PUSULALARININ YENİDEN BASTIRILMASI İMKANSIZ-

Öte yandan, artık seçime çok az bir zaman kaldığı için oy pusulalarının yeniden bastırılması da imkansızlaşmış bulunuyor.

Sorunu, yüksek sesle dile getiren ilk siyasi lider Özgürlükçü Parti lideri Berlusconi olmuştu.

Berlusconi, bugün de RTL 102.5 radyosuna verdiği demeçte, konuya bir kez daha değinerek, "Aslına bakarsanız, merkez soldaki partiler de, oy pusulalarının karmaşıklığı nedeniyle seçmenlerin yanılabileceğinden endişeli. Soruna onlar dikkatimizi çekti. Biz de oy pusulalarının gerekirse yeniden basılmasını istedik" dedi.

İçişleri Bakanı Giuliano Amato ise pusulaların Berlusconi liderliğindeki merkez sağ hükümetin yaptığı seçim yasasına göre bastırıldığını, seçime az bir zaman kaldığı için oy pusulalarının yeniden basılmasının teknik olarak mümkün olamayacağını söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious