İtalya'da oylar sayılmaya başlandı; Berlusconi önde

İtalya'da oylar sayılmaya başlandı; Berlusconi önde.13344
  • Giriş : 14.04.2008 / 18:16:00
  • Güncelleme : 14.04.2008 / 18:17:14

İtalya'da yapılan genel seçimlerin ilk sonuçlarına göre Berlusconi yüzde 42.5 ile önde gidiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İtalya'daki genel seçim için dün başlayan oy verme işlemi TSİ 16.00'da sona erdi ve oy sayımına başlandı.

Ülke çapında, seçimler genelde sakin geçti. Roma'da bir Türk vatandaşı, seçim sandıklarının bulunduğu bir okulun girişindeki Avrupa Birliği bayrağını dün gece çalmaya kalkıştığı bildirildi. İsmi açıklanmayan Türk vatandaşının yakalandığı ve hakkında hırsızlık girişiminden suç duyurusunda bulunulduğu kaydetti.

Sorrento'da Ciro Esposito adlı bir İtalyan seçmen ise sandık başında oy pusulalarını herkesin gözü önünde paramparça ederek mideye indirmeyi yeğledi.

Görüntülü cep telefonlarıyla oy kullanma kabinine girişin bu kez yasaklanması, bazı yerlerde küçük çaplı tartışmalara yol açtı. Sandık yetkilileri, kabine cep telefonuyla girdiklerini saptadıkları seçmenler hakkında tutanak düzenleyerek suç duyurusunda bulundu.

Seçim sonucunun bu şekilde ilan edilmesi halinde Berlusconi üçüncü kez başbakanlık koltuğuna oturacak.

İtalya İçişleri Bakanlığı dün gece yaptığı açıklamada ise saat 22 itibariyle seçmenlerin % 62,5'unun oyunu kullandığını bu rakamın 2006 yılında yapılan genel seçimlere göre % 4'lük bir düşüşü ifade ettiğini belirtti. İki yıl önce yapılan seçimlerde ilk gün seçmenlerin % 66,5'unun oyunu kullanmış olduğu belirtiliyor.

İki meclisli bir parlamento yapısına sahip İtalya'da 47 milyon kişi 618 üyeli Millet Meclisini, 43 milyon kişi ise 309 üyeli Senatoyu belirlemek için oy kullanma hakkına sahip bulunuyor. Bununla beraber 13 milletvekili ve 6 senatörü belirlemek için oy kullanma hakkına sahip, yurt dışında yaşayan 2,5 milyonu aşkın İtalyan vatandaşı ile beraber toplam seçmen sayısı yaklaşık 50 milyonu buluyor.

İtalya İçişleri Bakanlığı oy verme işleminin güvenli bir ortamda geçmesi için gerekli tedbirleri alırken yayınladığı bir genelge ile seçmenlerin seçmen kabinine cep telefonu, fotoğraf veya görüntü çekebilecek herhangi bir makine ile girmesini yasakladı. Bakanlık önceki yıllarda yaşanan oy satın alma olaylarının tekrar yaşanmaması için söz konusu yasağı getirirdi. Önceki seçimlerde mafyanın isteği doğrultusunda oy verdiğini ispatlayan seçmenlere para yardımı yapıldığı tespit edilmişti.

Anketler seçim yarışının sağ eğilimli Özgürlükler Halkı Partisi (Il Popolo delle Liberta'-PDL) ve sol tandanslı Demokratik Parti (Partito Democratico-PD) arasında geçeceğini gösterirken PDL Lideri Silvio Berlusconi dün oyunu Milano'da, PD Lideri Walter Veltron ise başkent Roma'da kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious