İtalya'da Prodi güvenoyu isteyecek

İtalya'da Prodi güvenoyu isteyecek .9592
  • Giriş : 22.01.2008 / 14:58:00

İtalya Başbakanı Romano Prodi, Clemente Mastella liderliğindeki Avrupacı Demokratlar Birliği'nin (ADB) koalisyondan desteğini çektiğini ilan etmesiyle gün yüzüne vuran hükümet krizinin ardından, Meclis ve Senatoda güven oylamasına gideceklerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Meclise siyasi durum hakkında bilgi veren Prodi, "Hükümetin akıbetini haber ajansları ve televizyonlar değil, sadece parlamento belirleyecektir. Hükümete destek olup olmadığı parlamentoda test edilecek" dedi.

Konuşması sırasında krizi tetikleyen isim konumundaki Mastella'nın gönlünü almaya çalışması dikkati çeken Prodi, "Mastella'nın istifası, hiç kuşkusuz kendisini şahsen ve de siyasi anlamda etkilemiş olan hukuki soruşturmadan kaynaklanmıştır. Ama ben, Adalet Bakanlığı görevini bizzat kendim üstlenmek suretiyle, şahsım ve de hükümet adına kendisiyle dayanışma içerisinde olduğumuzu göstermiş bulunmaktayım. Mastella yalnız bırakılmamıştır. Siyasi bir yetkili olarak da, bakan olarak da, bir insan olarak da, kendisini yalnız bırakmadık" diye konuştu.

Merkez sol olarak başarılı bir icraat yaptıklarını savunarak, parlamenterleri hükümete güvenoyu vermeye çağıran Prodi'nin yaklaşık 15 dakika süren konuşması zaman zaman muhalefetin protestolarıyla kesintiye uğradı.

Mecliste güven oylamasının yarın yapılması bekleniyor. Prodi hükümetinin daha sonra Senatodan da güvenoyu alması gerekecek. Ancak ADB'nin koalisyondan çekilmesinin ardından Prodi hükümetinin Senatodan güvenoyu alabilmesi aritmetik açıdan neredeyse olanaksız hale gelmiş bulunuyor.

-BURLUSCONI'DEN ERKEN SEÇİM TALEBİ-

Bu arada, ana muhalefet lideri Silvio Berlusconi ise bugün Canale 5 televizyonuna verdiği beyanatta, Prodi hükümetinin istifasının kaçınılmaz hale geldiğini savundu.

Berlusconi, "Prodi'nin krizi parlamentoda tescil etmeyi yeğlemesi, eğer bunun ardında bir tuzak söz konusu değilse, boş bir uğraştır. Bu, sadece zaman kaybıdır. İlkbaharda derhal sandığa gidilmeli" dedi.

Eski Başbakan Berlusconi, merkez sağın seçimlere ittifak halinde katılacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious