İtalya'da seçimlere hile karıştı iddiası

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

İtalya'da yayınlanan bir belgeselde Berlusconi'nin liderliğini yaptığı sağ muhalefetin geçtiğimiz Nisan ayındaki seçimlere hile karıştırdığı iddiasına yer verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Solcu gazeteciler Enrico Deaglio ve Beppe Cremagnani tarafından hazırlanan "Demokrasiye Ölüm!" adlı belgeselde İçişleri Bakanlığı'nın boş oyları sağ koalisyona atılmış gibi saydığı iddiası yer alıyor. İçişleri Eski Bakanı Giuseppe Pisanu, bu iddiaların "temelsiz, yanlış" diye nitelerken hakaret olduğunu söyledi.

Romalı savcılar, İçişleri Bakanlığı verileri ile karşılaştırmak için boş oyların tekrar sayılması için soruşturma başlattı. Romano Prodi'nin önderlik ettiği sol koalisyon, seçimleri az bir farkla kazanmıştı. Berlusconi, seçimlere hile karıştığı ve usulsüzlükler yapıldığını savunmuştu. Berlusconi, bazı boş oyların sol koalisyona verilmiş gibi sayıldığına emin olduğunu iddia etmişti.

İddiaların muhattabı Gianfranco Fini, "Seçimlerde hile varsa bu sol koalisyon tarafından yapıldı. Hem hile yapıp hemde seçimleri kaybedeceksiniz. Bu nasıl olabilir ki?" dedi. Muhafazakar vekiller, belgeseli "oyun" olarak nitelerken sol vekiller "dikkat edilmesi" gerektiğini savunuyor.

90 dakikalık belgesel birkaç sinema salonunda gösterildi. Bununla birlikte belgesel solcu dergi "Diario" ile birlikte dün dağıtılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious