İtalya'daki G-8 Zirvesi'ne Türkiye de katılıyor

İtalya'daki G-8 Zirvesi'ne Türkiye de katılıyor.13344
  • Giriş : 16.05.2009 / 21:59:00

Berlusconi dün Soçi'de Rusya Başbakanı Vladimir Putin'le Güney Akım'ın kapasitesinin iki katına çıkarılması yönünde bir anlaşma imzaladıktan sonra bugün de Moskova'ya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kremlin'in Moskova dışındaki rezidansı Mein Derf'de Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'le bir araya gelen Berlusconi, İtalya'da yapılacak G8 zirvesinin ikinci gün 12'ye, üçüncü gün de Türkiye de dahil olmak üzere beş ülkenin daha katılarak yapılmasını planladıklarını açıkladı.

Medvedev'le görüşmesinde Rusya ve İtalya ilişkilerinin geliştiğine değinen Berlusconi, "Enerji konusunda önemli görüşmelerde bulunduk ve anlaşma imzaladık." dedi. Temmuz ayında İtalya'da yapılacak G8 zirvesi ile ilgili bilgi veren Berlusconi, "Gündem çok yoğun. İkinci gün Çin, Meksika, Hindistan ve Brazilya'nın da dahil olması ile 12 ülke olacağız. Sonraki gün de zirveye Türkiye, Avustralya, Hollanda ve Endenozya da katılacaklar." bilgisini verdi.

Zirvenin mevcut ekonomik krizle mücadele için önemli bir fırsat oluşturacağını kaydeden Berlusconi, "Küresel yeni bir yönetim yapısı oluşturmak önemli. Oluşturulacak yeni modelin bir daha küresel mali krizle engelleyecek vasıfta olması önemli." değerlendirmesinde bulundu.

İmzalanan enerji anlaşmasından memnuniyetlerini ifade eden Medvedev, İtalya'da gerçekleşen depremle ilgili de başsağlığı diledi. Medvedev depremin yaralarının sarılması konusunda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*