İtalyan efsane Savcı di Pietro'nun Ergenekon yorumu

İtalyan efsane Savcı di Pietro'nun Ergenekon yorumu.13545
  • Giriş : 27.03.2008 / 10:29:00

Temiz Eller Operasyonu Savcısı di Pietro: Dokunulmaz sanılanlara dokunulması gerekir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İtalya'da 1990'lı yıllarda yapılan Temiz Eller Operasyonu'nu yöneten efsane Savcı Antonio Di Pietro star'dan Saadet Oruç'un Ergenekon operasyonuyla ilgili sorularını yanıtladı.Bir dönem İtalya'da yaşanan olayların Türkiye'de de olabileceğini belirten di Pietro şunları söyledi:

'Temiz Eller'de, serbest piyasa ekonomisinin kurallarını ihlal ederek, daha fazla güç elde etmek isteyen çevrelerle mücadele ettim. Temiz Eller yasallığın tescili ve hukuk devleti demektir. Savcıların parlamenterleri soruşturmasına olanak vermelisiniz. Biz siyasi dokunulmazlığı kaldırabildiğimiz için Temiz Eller operasyonunu gerçekleştirebildik.

DOKUNULMAZLARA DOKUNDUK

TEMİZ eller operasyonu sırasında binlerce kişi hakkında suç duyurusunda bulunduğumuzda ortalık karışmıştı. Ülkede çok sayıda gerginlik meydana gelmiş yine çok sayıda bombalar patlamıştı. Yani bir anlamda Temiz Eller operasyonunu başlattığımızda ülkede kaos yaşanıyordu. Ama taviz vermedik. 'Dokunulamaz, yargılanamaz' denilen isimleri tek tek mahkemeye çıkardık. Dokunulamayacağına inanılan isimleri cezaevine gönderdik.

GEREKEN TAVİZSİZ YAPILMALI

BU tarz yapılanmaları yok etmek isteyen ülkeler, hukukun üstünlüğüne saygı göstererek taviz vermeden 'ne gerekiyorsa' yapmalı, sonuna kadar gitmeliler. Siyasetçilere ve adli makamlara mesajım, yargının bağımsızlığının sonuna kadar korunmasıdır. Güç odaklarını yargılayan bır savcıya baskı yapılabilir. Savcı kendisini özgür hissetmeyebilir. Ama güçlülerin herşeyi yapma hakkına sahip olduğu kanısı oluşmasına izin verilmemeli. Meslektaşlarım arasında öldürülenler bile oldu. Beni de durdurmaya çalıştılar. İntihar eden oldu, beni suçladılar. Suç işlemesi benim hatammış gibi muamele gördüm. Yargıladıklarıma kurban rolünü verdiler. Kanunun sınırları vardır ancak kanunsuzluk sınır tanımaz.'

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious