“İtalyan hakem artniyetliydi”

  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

Bulgaristan'ın Filibe kentinde süren 36. Avrupa Büyükler Boks Şampiyonası'nda 60 kiloda Selçuk Aydın'ın İtalyan hakemle yaşadığı olayın yankıları sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şampiyonanın yapıldığı Filibe'de Cihan Haber Ajansı'nın sorularını cevaplandıran Antrenör Pekdoğan, İtalyan hakem Fausto Checet'in önce 51 kilo boksör Atagün Yalçınkaya'nın maçını katlettiğini ardından da 60 kiloda mücadele eden Selçuk Aydın'ın maçında yanlı kararlar verdiğini söyledi.

Yaşananların verilen ceza ile örtüşmeyeceğini belirten Antrenör Pekdoğan, sporda herşeyin olabileceğini belirterek, "Biz burada yüce Türk milletini temsil ediyoruz ve bunun da bilincindeyiz. Spor dışına çıkan bir durum olmamıştır. Sporcumuz evladımız Selçuk Aydın istem dışı bir hareket yapmıştır" dedi.

İtalyan hakem Fausto Checet'nin yönettiği müsabakalarda Türk sporcularına karşı artniyetli davrandığını da iddia aden Antrenör Asalettin Pekdoğan, daha sonra şöyle konuştu;

"Selçuk Aydın'ın yaptığı istem dışı yapılan bir harekettir. Büyütülecek bir durum değil. 51 kiloda mücadele eden Atagün Yalçınkaya'nın maçında İtalyan hakem önyargılıydı. 60 kiloda mücadele eden Selçuk Aydnı'nın maçında da aynı tavrını sürdürdü. Yapılan birşey yok. Verdiği yanlı karar sonrasında Selçuk Aydın sadece kaskını ve eldivenlerini fırlattı. Biz de bize yakışanı yapıp, sporcumuzu sakinleştirdik, ringe çıkarak olay büyümeden sporcumuzu aşağıya indirdik. İtalyan hakem Atagün'e yumruk savurdu; ama vuramadı ve ıskaladı. Biz de olay büyümesin diye araya girdik. İtiş-kakışta hakemin yüzüne bir darbe gelmiş, kaşı açılmış. O da bizim vurduğumuzu iddia ederek davacı oldu. Olay bundan ibaret."

Hakem, sporcu ve antrenör tartışması öncekigün olmuş ve şampiyona basın merkezi tarafından yapılan resmi açıklamada Avrupa Boks Birliği (EABA) Yürütme Komitesi'nin aldığı kararla ''Sporcu Selçuk Aydın'ın 5 yıllığına, antrenör Asalettin Pekdoğan'ın da ömürboyu diskalifiye edildiği'' bildirilmişti.

Daha sonra Kafile Başkanı Eyüp Gözgeç, takımın moralini bozan olayla ilgili yaptığı açıklamada, verilen cezaların kesin olmadığını ve daha üst bir kademede itiraz edileceğini bildirdi.

Boks Federasyonu Başkanı Caner Doğaneli ise, Bulgaristan'da süren Avrupa Şampiyonası'nda yaşanan olaydan üzüntü duyduklarını belirterek, ''EABA'nın acilen bir karar alması yanlış. Kesin kararı AIBA verecek'' dedi.

Başkan Doğaneli, Avrupa Amatör Boks Birliği'nin (EABA) acilen bir karar almasının yanlış olduğunu belirterek, bu konudaki son kararı AIBA'nın vereceğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious