İtalyan holiganlar yine işbaşında

İtalyan holiganlar yine işbaşında.17308
  • Giriş : 11.11.2007 / 18:45:00
  • Güncelleme : 11.11.2007 / 19:07:17

Serie A'nın 12'nci haftasında Atalanta-Milan maçı yarıda kaldı, Inter Milan-Lazio maçı ise bir Lazio taraftarının polis tarafından öldürülmesi üzerine ertelendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bir Lazio taraftarının polis kurşunuyla öldüğü haberinin duyulmasının ardından, Bergamo kentindeki Atalanta-AC Milan maçı öncesinde holiganlar ile polis arasında çıkan olaylar sahaya da yansıdı.

15 dakika gecikmeli başlayan maçta, Atalantalı taraftarların taşkınlıkları ve sahaya inme teşebbüsleri neticesinde hakem Saccani yedinci dakikada oyuncuları soyunma odasına göndererek maçı tatil etmek zorunda kaldı.

Laziolu taraftarın ölümü nedeniyle Inter-Lazio maçının tatil edildiği Milano'da da taraftarlar ile polis arasında gergin dakikalar yaşandı.

Inter ve Lazio'yu destekledikleri belirtilen yaklaşık 400 holiganın, Navaro caddesindeki bir karakol önünde protesto gösterisi yaptıkları öğrenildi.

Kimi göstericiler tarafından karakolun taş yağmuruna da tutulduğu protestoya, aşırı sağa mensup oldukları ileri sürülen Vareseli holiganların da destek vermiş oldukları kaydedildi.

Bir grup Lazio taraftarı ise Milano'daki Giuseppe Meazza Stadı'nın önünde toplanarak, geçtiğimiz yıl Catania'daki olaylarda bir polisin ölümü nedeniyle tüm maçların iptal edilmiş olduğunu hatırlatarak, Laziolu taraftarın ölümü sonrasında aynı şeyin yapılmamasına tepki gösterdiler.

İçişleri Bakanı Giuliano Amato'nun istifasını isteyen Laziolu taraftarlar, tepkilerini, stat önünde, "Amato istifa", "Raciti için tüm maçları tatil ettiniz, bir taraftarın ölümüyse umurunuzda bile değil" biçiminde cümlelerin yer aldığı pankartlarla dile getirdiler.

Öldürülen taraftar 26 yaşında

Arezzo yakınlarındaki A1 otobanında dinlenme tesisinde polis kurşunuyla hayatını kaybeden 26 yaşındaki Gabriele Sandri adlı Lazio taraftarının, hayatını DJ'lik yaparak kazanan bir kişi olduğu öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre Sandri, takımı Lazio'yu deplasman maçlarında da asla yalnız bırakmamaya özen gösteren bir taraftardı.

Sandri ailesi oğullarının ölümünün hüznünü yaşarken, taraftarın ölümüne polis tabancısından çıkan kurşunun neden olduğu Avukat Luigi Conti tarafından da doğrulandı.

Sandri ailesinin avukatı, Gabriele'nin aracın içinde olduğu esnada kurşunla vurulmuş olduğunu da kaydetti.

Dinlenme tesisinde Lazio ile Juventus taraftarları arasındaki itişmeyi engelleme amacıyla olay yerinde bulunan bir trafik polisinin müdahalesi, tabancadan çıkan kurşunla Sandri'nin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanmıştı.

İtalya Adalet Bakanı Clemente Mastella, "futbolda şiddeti önleyebilmek için, mevcut düzenlemelerden daha sert önlemler gerekiyor" derken, ana muhalefet lideri ve Milan Başkanı Silvio Berlusconi, "korkunç bir gün yaşadık. Yazıklar olsun" diye konuştu.

Mastella, daha çok holiganlara yüklendiği konuşmasında, Laziolu taraftarın ölümüyle ilgili olarak, "vahim bir olay. Bu aşırılık yanlılarına kimse el uzatmamalıdır. Bunlar, taraftar dışında her şey. Spor, şiddet değil, rekabet vesilesi olmalıdır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious