İtalyan mafyasının gelirleri bazı ülkeleri geride bıraktı

  • Giriş : 22.05.2008 / 12:03:00

İtalyan suç örgütlerinden 'Ndrangheta'nın yıllık kazancı, bazı küçük ülkelerin yıllık Gayri Safi Yurt İçi Hasılası'nı geçiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Eurispes araştırma grubunun son raporuna göre İtalyan suç örgütlerinden 'Ndrangheta'nın yıllık kazancı, bazı küçük Avrupa ülkelerinin yıllık Gayri Safi Yurt İçi Hasılası'nı geçiyor.

İtalya'nın Calabria bölgesinde faaliyet gösteren örgütün, başta uyuşturucu ticareti olmak üzere yasadışı faaliyetlerinden yılda yaklaşık 44 milyar Avro gelir elde ettiği belirtilen raporda, bu rakamın İtalya'nın yurt için hasılasının yüzde 2.9'unu oluşturduğu belirtildi.

Uzmanlar, mafya örgütünün yıllık gelirinin Slovenya ve Estonya'nın yurt içi hasılalarının toplamına eşit olduğunun altını çiziyor.

Sicilya mafyası Cosa Nostra ile yakın ilişki içerinde bulunan örgütün, 100 ailesinden müteşekkil, yaklaşık 7 bin üyesi bulunduğu düşünülüyor. Avrupa'ya Güney Amerika'dan kokain getiren örgüt, radyoaktif ve zehirli atık kaçakçılığı, sahte ilaç ve kozmetik ile patlayıcı mühimmat satışlarından büyük kazançlar sağlıyor.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious